Odvykání kouření

Tagy:  kouření, cigarety, malboro, odvykání kouření, zákaz kouření, kouření v těhotenství

Odvykání kouření

Kuřákům odzvonilo, kouřit dneska není moderní. Lidé popotahující z cigarety byli postupně vytlačeni z autobusových či tramvajových zastávek, nádraží, škol, divadel. Blíží se i omezení kouření v restauracích.

Navíc ceny cigaret prudce stoupají. Zatímco krabička oblíbených Malborek stála v roce 1989 25 Kčs , v roce 2006 to již bylo 60 korun, nyní stojí 82 Kč a prognózy na rok 2014 předpokládají částku 94 Kč. Dosažení magické hranice stokoruny není tedy v blízké budoucnosti nereálné. Nehledě na to, že ctitel nikotinu, který vykouří alespoň krabičku denně, musí sahat stále hlouběji do peněženky.

Milovníkům cigaret jde ovšem o víc, než jen o stav jejich konta. Kouření způsobuje řadu nemocí – od rakoviny plic, přes nemoci dýchacích cest, nádory hltanu, jater, má však vliv i na stav pleti, či dokonce na impotenci.

Jaký typ kuřáka jsem?

První otázkou, kterou si člověk musí položit, je, zda je kuřákem s tzv. „fyzickou závislostí“, tzn. závislostí na nikotinu, nebo se závislostí sociální (cigaretu má spojenou s určitým prostředím – restaurací či kuřárnou v práci, kde si může popovídat se svými kolegy).

Se sociální závislostí je mnohem komplikovanější skoncovat. Bez cigarety to najednou „není ono“. Takovíto kuřáci nemají ani tak potřebu nikotinu, jako spíš toho držet v určité situaci cigaretu v ruce.

odvykání kouřeníodvykání kouření

Možností, ja začít s odvykáním kouření, je několik. Silní jedinci típnou poslední cigaretu a už si prostě nikdy „nedají ani práska“. Slabší jedinci by měli začít tím, že začnou snižovat počet vykouřených cigaret, vždyť lepší pět než deset. Rozhodně by ale neměli opouštět prostředí, na která jsou zvyklí. Další dobrou radou je místo cigarety používat při hovoru s ostatními tužku nebo menší hůlku, případně párátko. Pocit, že něco držíte v ruce, zůstává.

Fyzickou závislost kouření je nutné řešit pomocí nějakých náhražek, stejně jako u jakékoli jiné drogy. Mezi ně patří např. náplasti, žvýkačky či inhalátory. Většinou zahánějí abstinenční příznaky. Odvykání kouření je také možné konzultovat s odborníkem, ať už psychiatrem nebo lékařem či pracovníky speciálně vyškolených pracovišť, jako je Česká koalice proti tabáku či Centrum léčby závislosti na tabáku.

Začněte s odvykáním kouření tím, že zjistíte, k jaké skupině patříte, a zkuste přestat nejprve sami. Pocit vítězství nad sebou samým je vždy důležitý.

Článek Odvykání kouření byl publikován 31. srpna 2008 v 20.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je PhDr. Dita Křišťanová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...