Do mateřské školy s úsměvem (4. díl)

Tagy:  školka, mateřská škola, děti, rodina

Sponzorované odkazy:

Do mateřské školy s úsměvem (4. díl)

aneb série povídání pro rodiče, jak přechod dítěte do školky co nejlépe zvládnout

Přeji vám krásný den a vítám znovu u povídání na téma vstup dítěte do mateřské školy. Minule jsem si „povídali“ o stresu, který může vzniknout u rodičů poté, co dítě do školky začali pravidelně odvádět. Podělím se s vámi o zkušenost jedné mojí kamarádky, která mi vyprávěla, jak dala minulý týden svoje dvě dcery – dvojčátka poprvé do školky. Pověděla mi, že měla velké obavy, jak „to všechno dopadne“. Jedna z holčiček se ráno nějak stále nechtěla oblékat, stěžovala si na bolest bříška a do školky odcházela s pláčem. Naopak druhá holčička se do školky těšila a spěchala, aby už v té školce konečně byla. A jak to dopadlo? Obě holky přišly odpoledne ze školky naprosto nadšené. Každý den vyprávějí nové říkanky, pohádky, pozpěvují si písničky a ráno se do školky těší. Kamarádka mi přiznala, že si najednou uvědomila, že z počátečního vlastního strachu se jí hodně ulevilo, ráno je to sice občas stres, ale je ráda, že se dcerkám ve školce líbí. Dokonce si uvědomila, že doma, kvůli péči o domácnost a dennímu shonu, neměly dříve čas na tolik říkanek a společné zábavy. A proč vám to zde píši? Protože mi kamarádka jenom potvrdila moji zkušenost s tím, že i když většina rodičů – tedy hlavně maminek – má většinou různé výčitky z toho, že se znovu zapojují do pracovního procesu a již se nevěnují „plně“ tzn. celý den svému dítěti, tak období přechodu dítěte do školky vám otevírá spoustu nových možností a zážitků. Zcela jistě vám nastanou jiné povinnosti, než je celodenní péče o dítě, která je ve své podstatě také velmi náročná a vyčerpávající, začnete chodit znovu do zaměstnání, a nebo si budete novou práci hledat, ale přitom obnovíte společenské kontakty a budete vést odlišné rozhovory než je např. skladba dětské stravy, nový typ hraček nebo správná velikost dětských botiček. Prostřídání činností vede k tomu, že najednou budete mít ještě více energie se věnovat plně potřebám svého dítěte, než když jste s ním byla celé dny sama a na své potřeby jste neměla čas. A to je jistě pozitivní zjištění.

A co dělat, pokud si stále „lámete hlavu“ s tím, jak se vaše dítě ve školce má a jak to zvládá? Zkuste si vytvořit důvěryhodný vztah k paní učitelce ve školce. Určitě jste zaznamenali ten osvobozující pocit již dříve, když jste svěřili své dítě na hlídání osobě, o které jste neměli pochybnosti, že se o ně dobře postará a dítě bude takzvaně v dobrých rukou. Pochopitelně je zcela normální, že si v průběhu dne budete představovat, hlavně na začátku docházky vašeho dítěte do školky, co tam asi dělá, jak se má, zda mu něco nechybí. Ale také si nelamte hlavu z toho, když pod závalem pracovních povinností na toto nebudete mít čas myslet. Pokud vás ale něco trápí, pochybujete o tom, jak se dítě ve školce cítí, zeptejte se jej na to v klidu doma a neobávejte se také promluvit s paní učitelkou, která vám jistě ráda na otázky odpoví a poskytne potřebné informace. I tady platí, že když si nejste něčím jistý(á) a chybí vám informace, nejjednodušší je se zeptat. Fantazie a spekulace jsou kolikrát mnohem bohatší a odtažitější od skutečnosti a zbytečně vás zatěžují. Nechte si proto klidně opakovaně popsat denní režim a aktivity, které děti mají ve školce, zeptejte se, jak se projevuje vaše dítě, s čím si rádo hraje, a nebo zda má nějakou kamarádku či kamaráda. Rodiče se často soustředí jen na otázky typu, zda dítě jedlo, spalo nebo nezlobilo. Nemějte také paní učitelce za zlé, že vám nesdělila něco, co vy považujete za důležité. Ony nevědí, co je důležité právě pro vás a některé věci jim mohou připadat natolik samozřejmé, že je ani nenapadne, že pro vás to samozřejmé není. Vše je o komunikaci a to platí úplně všude. Tak se tedy ptejte a příště se můžete zeptat mě, jak na přechod do mateřské školy připravit dítě.

Hodně zdaru a elánu vám přeje Lenka Vlášková

Článek Do mateřské školy s úsměvem (4. díl) byl publikován 15. října 2008 v 10.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...