Zaměřte se na psychohygienu

Tagy:  psychohygiena, duševní rovnováha

Sponzorované odkazy:

Zaměřte se na psychohygienu

V dnešní době plné stresu často zapomínáme na psychohygienu. Mnohdy ji nepovažujeme za důležitou a neuvědomujeme si, že i narušení psychického zdraví je vážné. Předejděte tomu! Víte, jak pečovat o své psychické zdraví? Co to vůbec je psychohygiena?

Co je to psychohygiena

Duševní hygiena je systém určitých pravidel, které nám pomáhají udržet si psychické zdraví. Snažíme se těmito pravidly bojovat proti duševním nemocem a snažíme se udržet optimální fungování duševní rovnováhy.

Duševní hygienou je nutné se zabývat soustavně, nejen v okamžiku, kdy máme nějaké psychické potíže. Není zaměřená na odstraňování duševních poruch, ale především na prevenci.

Jaké jsou cíle psychohygieny

Máme tři obecné cíle duševní hygieny?

· Sebevýchova: Základem sebevýchovy je sebepoznání. Měli bychom si být schopni uvědomovat sami sebe, vědět, jak reagujeme, co prožíváme…Dále bychom měli být schopni zvládnout regulaci svých myšlenkových činností, vlastního myšlení, emocí. Vhodné je cvičit koncentraci pozornosti a autorelaxaci.

· Zrání osobnosti: Zrání osobnosti se týká vysoké míry sebeakceptace, vysokým stupněm autonomie, schopnost přátelskosti, ale i schopností umět si vážit samoty. Celý život bychom měli směřovat ke zralé osobnosti, ovšem ne každému se to podaří.

· Duševní klid: Duševního klidu dosahujeme v okamžiku, kdy jsme schopni žít v rovnováze, v okamžiku, kdy optimálně pracujeme, ale i optimálně odpočíváme.

Duševní rovnováha

Duševní rovnováhu získáváme, pokud jsme schopní sladit naše role, které v životě hrajeme, dokážeme si najít dostatek pozitivních hodnot, které nám odpovídají na otázku pro co žít. Důležité je také adekvátní sebepojetí (nikdo by se neměl přeceňovat, ani podceňovat) a převažující pocit životní spokojenosti).

Duševní hygiena je velmi důležitá pro uchování psychického zdraví, které má velký vliv i na fyzické zdraví. Existují psychosomatické potíže, které jsou vyvolané narušenou psychikou, ale následky se potom odrazí ve fyzických obtížích, např. bolest hlavy, bolest břicha…

Nečekejte, až budete mít obtíže. Začněte s psychohygienou včas, nejlépe hned. Pomůže vám i k větší životní spokojenosti.

Článek Zaměřte se na psychohygienu byl publikován 10. prosince 2008 v 10.42 v rubrice Krása. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...