Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 2. část

Tagy:  přijímací pohovor, pohovor do zaměstnání, životopis, psychotesty

Sponzorované odkazy:

Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 2. část

11. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"

V prvním díle článku na přípravu, týkající se psychotestů, jsem vám slíbila „povídání“ o tom, jak by bylo vhodné se zachovat den před samotnými testy a v den, kdy jsme na testy pozváni. Tak se tedy pusťme do toho. Nyní pomineme fakt, zda jste se snažili získat nějaké informace o tom, co vás možná čeká, zda jste studovali nějakou literaturu, ptali se svých známých, a nebo hledali jiné zdroje informací. Vězte, že úplně nejzákladnější podmínkou pro zvládnutí psychotestů je, být v dobré psychické kondici. To znamená, že byste neměli být nemocní, unavení, vyčerpaní, ať už ze současné práce (proto ji chcete změnit) nebo osobními problémy. Vím, že se to lehce napíše a už hůře plní, ale raději vám vysvětlím, proč je to tak důležité.

Praktické rady

Pokud budete unavení nebo vás bude trápit byť banální nachlazení, hůře se budete soustředit, koncentrovat na výkon, bude klesat vaše pozornost a vy v žádném případě nepodáte svůj průměrný výkon, kterého byste dosáhli, pokud byste byli zcela fit. Z tohoto důvodu není radno podceňovat i nevyspání se, minimálně den předem. Proto doporučuji jít spát v dobu, kdy jste zvyklí, nebo raději dříve, neponocovat. Někteří lidé mohou být v očekávání událostí následujícího dne nervóznější a hůře usínat. Je to běžná lidská reakce, člověk přemítá, co jej čeká, jak zareaguje, zda vše zvládne tak, jak by si přál. Budu se asi opakovat, ale zbytečně se neděste různými variantami, někdy opravdu realita je lepší a snesitelnější než naše černé představy. Rozhodně nespavost a neschopnost usnout neřešte léky na spaní. Ty mají tlumící účinky a pro optimální psychický výkon u psychologických testů vám ráno určitě nebudou dobrým pomocníkem. Stejně tak si neplánujte, pokud chodíte do zaměstnání na směny, noční službu. I zde únava a nevyspalost hraje roli. Striktní zákaz platí pro pití alkoholu a užívání jakýchkoli omamných a psychotropních látek. U specializovaných profesí, kde je důležitá nejen osobnostní a psychická způsobilost, ale i způsobilost zdravotní k výkonu povolání jsou prováděny i zdravotní testy, jejichž součástí je i zjišťování přítomnosti psychotropních látek. Bohužel praxe ukazuje, že takové základní poučení -neužívat omamné látky – nerespektuje každý, což by se dalo předpokládat. To jen na dokreslení toho, že i triviálními doporučeními se neřídí každý, jak by se mohlo zdát.

Nepodceňte strategický plán

Nejpozději večer před dnem, kdy jste pozváni na psychotesty, si znovu raději přečtěte pozvánku, kam a v kolik hodin se máte dostavit. Uvažte, zda na dané místo trefíte, máte nalezený spoj hromadné dopravy nebo víte, kudy máte jet autem a kde můžete parkovat. Stejně jako v situaci, kdy jste šli na první pracovní pohovor, si naplánujte časovou rezervu. Co kdyby nebylo kde zaparkovat, byla dopravní špička, a nebo jste někde bloudili? Uškodili byste zase jen sami sobě. Pravděpodobné je, že stejné testy bude vykonávat najednou více uchazečů ve skupině a nikdo nebude čekat na vás, až přijdete. Asistentka nebo přímo psycholog firmy začne zadávat instrukce k testům a vám se může stát, že přijdete po zahájení a může nastat i varianta, že se s vámi rozloučí a k testům vás ani nepřipustí. A to nejen pro vaši nedochvilnost, která může signalizovat, že chození pozdě je váš způsob chování, ale i pro narušení testování ostatních vaším pozdním příchodem. Respektujte proto čas zahájení testů a raději se dostavte s patnáctiminutovým předstihem, tím nic nezkazíte. A co ještě je důležité si napíšeme zase příště.

Článek Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 2. část byl publikován 19. června 2009 v 21.21 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...