Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se prezentovat při pohovoru – 2. část

Tagy:  přijímací pohovor, pohovor do zaměstnání, životopis, psychotesty

Sponzorované odkazy:

Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se prezentovat při pohovoru – 2. část

14. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"

Minule jsme si napsali, jak a proč je tak důležité zůstat sám sebou a ani v dotaznících a testových metodách se „nevykreslovat“ záměrně odlišně ve snaze být lepší v očích druhých, konkrétně posuzujících osob – tedy psychologa a zaměstnance firmy pověřené výběrem. Napsali jsme si také, že jediným, kdo by na takové snaze tratil, byste byli vy sami. Mohlo by se stát, že pozice, na kterou byste byli vybráni či doporučeni, by neodpovídala vašim potřebám a životnímu stylu. Neuvádím, že byste ji nezvládli, to by nemusela být pravda, ale daná pozice by vás stála třeba více námahy, úsilí, vypětí a absence vnitřního uspokojení z činnosti.

Co zajímá psychologa u pohovoru?

Uvedli jsme si, že součástí psychodiagnostické činnosti při výběrovém řízení může být pohovor s psychologem. Vyzdvihovali jsme, že není potřeba se obávat a strašit se předem. Pohovor s psychologem, v rámci přijímacího řízení, není odlišný od běžného rozhovoru. Pro psychologa je důležitý osobní kontakt s uchazečem, aby jej viděl, jak vypadá, jak reaguje, jak se chová apod. a mohl jeho chování dát do souvislosti s vyplněnými testovými metodami. Jednoduše řečeno, aby věděl, jak vypadá osoba, která dotazníky a testy vyplňovala.

Zpravidla se dá předpokládat, že u pohovoru budete s psychologem v místnosti sami. Po vstupu do kanceláře vám, při vzájemném představení se, podá ruku. Podanou ruku neodmítejte. Může se to zdát úsměvné, ale i takovou zkušenost mám. Psycholog by měl mít k dispozici také váš životopis a připravte se, že se vás bude na některé události z vašeho života podrobněji ptát. Psycholog se může, v rámci celé diagnostické činnosti, ke které mimo jiné musí mít váš souhlas, (se sbíráním a uchováváním osobních údajů) dotazovat i na citlivější údaje z vašeho života, které jsou v přímé souvislosti s vykonáváním pozice, o kterou se ucházíte. Platí to zejména tehdy, pokud bude muset rozhodnout, zda se osobnostně hodíte na povolání, při kterém je nutné např. nosit zbraň, dbát o bezpečí druhých osob, ovládat náročné technické zařízení apod.

Stres může být přítelem

I zde základním pravidlem je nesnažit se lhát, nezatajovat důležité události či fakta z vašeho dosavadního života. Neobávejte se své nervozity, je normální, že má člověk určité obavy a pociťuje nejistotu. Jen je dobré s ní umět zacházet a vzpomenout si, že i určitá míra stresu nás stimuluje k výkonu a podněcuje pozornost, tudíž je naším dobrým pomocníkem. Může se vám také stát, že se svým výkonem nebo sami se sebou nebudete úplně spokojeni, protože jste si představovali, že se budete chovat jinak. Ani zde neztrácejte hlavu a nechte na odborníkovi, aby to byl on, kdo posoudí vaše reakce. Na dokreslení této pravdy vám příště, ve svém článku, slibuji konkrétní zkušenost z praxe.

Článek Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se prezentovat při pohovoru – 2. část byl publikován 22. června 2009 v 21.21 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...