Navštívit psychologa není ostuda.

Tagy:  psycholog, psychiatr, duševní zdraví, krize, trauma, pomoc, psychologie

Sponzorované odkazy:

Navštívit psychologa není ostuda.

18. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"

V předchozím díle naší série článků jsem se vám snažila přiblížit profesi psychologa. Napsala jsem, kde všude psycholog může působit a to jsem zdaleka nevyjmenovala všechny instituce ani specializace psychologicky vzdělaných odborníků. Dlouho jsem zvažovala, jak nazvat tento článek a nakonec opět rozhodly zkušenosti z praxe, které jsem již naznačila. A to fakt, že se setkávám s obavami lidí navštívit psychologa, mluvit s psychologem nebo s potlačováním potřeby psychologa vyhledat.

Říci si o pomoc je předností

Osobně mě i mrzí, když se lidé domnívají, že ten, kdo psychologa vyhledal je slabý, neschopný, duševně nemocný apod. Tyto předsudky vyplývají právě z neznalosti, vlastních obav a neinformovanosti. Právě ten, který vyhledá psychologa v době, kdy si není jistý, jak určitou situaci zvládnout, kdy prožívá krizi, zažil trauma nebo jej zkrátka něco trápí, je silný, hodlá svoje obtíže řešit, dokáže si říci o pomoc a radu a to se vždy cení. Zkuste se na to podívat jinak. Když utrpíte úraz a po něm vás něco bolí, máte obavy o svoje zdraví a zcela určitě vyhledáte lékařskou pomoc. Určitě byste si chtěli být jisti, co s vámi je, jak se dá zranění léčit. Fyzické zranění se většinou zahojí dříve než šrámy na duši. Je dobré, když máte na blízku rodinu a přátele, kterým se můžete svěřit a vypovídat se. Pokud však toto již nepomáhá a vám se přesto neuleví, není čas otálet a čekat, až se situace „nějak“ urovná. Mnohem lepší řešení je vyhledat odborníka na duševní zdraví – psychologa. Ten je zde, stejně jako lékař na hojení tělesných ran, na hojení šrámů na duši.

Psycholog má na vás čas

Psycholog je člověk, který na vás má čas, dokáže vás vyslechnout, naslouchat vám a může vás provázet v době, kdy se necítíte zrovna v nejlepší duševní kondici. Ono v dnešní době osob, které mají právě ten čas poslouchat vaše trápení a sdílet určité obavy s vámi, je velmi málo. Většinou každý má „svých starostí dost“. Při posezení s kamarády ve společnosti se nedá sdělit vše a ani se to mnohdy nehodí. Při rozhovoru mezi čtyřma očima s někým blízkým, kamarádem či kamarádkou jste v rozhovoru často přerušeni s tím, že se začne dotyčný svěřovat se svými vlastními problémy vám. Někdy můžeme mít stud svěřit se s něčím, co nás trápí a také nechceme, aby někdo v našem okolí o tom věděl. Psycholog je odborník, člověk, který je vázán etickým kodexem a ten mu zakazuje prozradit komukoli jinému vaše trápení. Jedinou výjimku tvoří fakt, pokud byste mu svěřili něco, co se týká taxativně vymezených situací v trestním zákoně, které podléhají oznamovací povinnosti. Má čas jen na vás, na vaše myšlenky, postřehy, obavy a ví, jak vám být nápomocen. Zejména po prožitém silném zážitku, životním karambolu či krizi, si potřebujeme nutně povídat si o svých prožitcích, sdělit své dojmy, postřehy, vyventilovat své emoce. A to je jedna, samozřejmě z mnoha chvílí, které mohou nastat, kdy je možné a žádoucí psychologa vyhledat. Neobávat se ničeho, vyhledat kontakt a neváhat zvednout telefon a zavolat. Není to ostuda, není to trapné, není to vaše slabost, naopak jste silní a je fajn, že to uděláte, protože pomůžete sami sobě!

Článek Navštívit psychologa není ostuda. byl publikován 30. června 2009 v 21.21 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...