Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 2. díl

Tagy:  dovolená, cestování, volný čas, relaxace, rodina, psychologie

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Jak příjemně strávit dovolenou – dovolená trochu jinak - 1. díl
  2. Jak příjemně strávit dovolenou – „plánujeme kam a s kým“
  3. Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 1. díl
  4. Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 2. díl
Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 2. díl

4. díl ze série článků „Pár sezónních tipů neuškodí“

V předchozím díle našich článků o dovolené jsme si napsali, jak je důležité zařídit před dovolenou pracovní závazky a informovat o nezbytnostech své kolegy, kteří nás tak mohou, po dobu našeho odpočinku, zastoupit. Pokud řešíme tyto záležitosti, děláme hodně také pro svoji psychickou pohodu a připravujeme si tzv. půdu pro kvalitnější relaxaci.

Přípravu na dovolenou po duševní stránce nemůžeme také podcenit. Měli bychom se snažit zařídit v předstihu osobní záležitosti, které spadají do termínu naší dovolené, abychom si na ně nevzpomněli až o dovolené a nekazili si myšlenkami na ně svoji relaxaci. Informujte své příbuzné i kamarády o termínu své dovolené. Za včasu požádejte někoho, komu důvěřujete, aby vám po dobu pobytu mimo domov vybíral poštovní schránku, zaléval květiny a popřípadě nakrmil rybičky. Zdá se to jako maličkost, ale právě maličkosti kolikrát vedou ke zlobě a kazí nám náladu. Dobré je i projít svůj diář a zjistit, zda v době dovolené nejste zrovna objednáni k zubaři či na preventivní prohlídku k lékaři apod.

V prvních dnech dovolené ještě pracujeme

Připravte se na to, že první dny volna budete myšlenkami trochu ještě v práci, i když budete mít snahu tyto myšlenky zaplašit. Je to běžné, že přemýšlíme, zda kolega udělal to a to, zda vše funguje jak má, nikdo na nic nezapomněl apod. Někdy nám „vrtají v hlavě“ poslední slova např. s naším nadřízeným. Vzpomínám si na sdělení jedné mojí kamarádky, která mi volala poslední den před svojí dovolenou a byla moc špatná z věty, kterou jí telefonicky řekla její šéfová. Popřála jí hezkou dovolenou a ať si odpočine a mimochodem jí sdělila, že dělala inventuru a zjistila finanční neshodek, ale že to vyřeší, až se vrátí. Asi si dovedete představit, jak se moje kamarádka cítila po celých 14 dní volna. Někdy si to neuvědomujeme a myslíme to dobře, ale v nevhodný okamžik sdělíme druhému něco pro nás podstatného, ale nedomyslíme důsledky. Kamarádčina nadřízená přání dovolené myslela upřímně a nechtěla zjevně kamarádku zatěžovat negativními zprávami, ale pokud se již o manku zmínila, měla dát prostor i pro řešení a nesdělovat toto po telefonu, ale sejít se osobně a situaci a hlavně varianty řešení probrat. Zejména v dnešní, ekonomicky nestabilní době, trápily kamarádku myšlenky na event. ztrátu zaměstnání a přitom vyjasnění situace by jí značně vylepšilo náladu a dodalo jistotu do budoucna. I špatná jistota je totiž lepší než nejistota.

Stejně tak, jak je mozek naprogramovaný na odjezd na dovolenou, platí to i o návratu z dovolené. I zde poslední dny jsme již více v práci v našich myšlenkách, i přesto, že se nám z místa dovolené nechce a rádi bychom si ji prodloužili. Zpravidla přemítáme, jaký bude návrat, co nás čeká a na co nesmíme zapomenout. Opět se vracíme do víru každodenního shonu a už teď se těšíme, jaká bude naše příští dovolená.

Článek Jak příjemně strávit dovolenou bez starostí - 2. díl byl publikován 13. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...