Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl

Tagy:  autostop, stopování, rizika, doporučení, varovné signály, řidič, psychologie

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl
  2. Autostop - doporučení pro stopaře - 2. díl
  3. Autostop - doporučení pro stopaře - 3. díl
  4. Autostop - doporučení pro řidiče
  5. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 1. část
  6. Autostop - varovné signály v průběhu jízdy - 2. část
  7. Autostop - co vše by se mohlo stát
  8. Autostop - Co dělat, když vám někdo ublíží
Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl

5. díl ze série článků „Pár sezónních tipů neuškodí“

Autostop láká zejména v letním období, v době prázdnin a dovolených. A přestože můžeme cestovat různě, autostop stále zůstává vyhledávaným způsobem cestování zejména mladých lidí. Každý již o autostopu něco slyšel, přečetl nebo zná nějakou příhodu ze svého okolí. Najít ale ucelený přehled o autostopu a jeho rizicích je obtížné. Na různých internetových stránkách lze najít tzv.“zaručené rady“ jak stopovat, většinou však z pohledu stopařů, ovšem někdy bez potřebného upozornění na možná rizika. A právě shrnutí rizik autostopu bych ráda věnovala následující řádky, protože ať se mnou budete nebo nebudete souhlasit, autostop rizikový a někdy nebezpečný je. Přesto existuje hodně lidí, kteří i přes veškerá varování, stejně usednou do vozidla cizí osoby nebo si jako řidiči cizí osobu do svého vozu vezmou. Takoví lidé se nejspíš řídí heslem „Já si dám pozor, mě se přeci nemůže nic hrozného stát …“, a nebo autostop berou jako určitou formu „adrenalinového sportu“. Právě jim bych chtěla věnovat svůj přehled informací o autostopu, aby byli vybaveni alespoň základními informacemi jak nebezpečí autostopu zmírnit a co případně dělat v situaci, kdy se do nějakých obtíží opravdu dostanou.

Jak předcházet rizikům

Na tomto místě mě svádí napsat NESTOPOVAT. Opravdu volit autostop jako tu nejposlednější a nenouzovější variantu cestování. Pokud se ovšem rozhodnete stopovat, tak si uvědomte, že každý jsme zodpovědný za svoje chování a tedy i za svoji vlastní bezpečnost a následující řádky považujte za důležité ke zvýšení osobní bezpečnosti. Budeme brát v úvahu fakt, že jste se rozhodli pro cestování autostopem, na svoje vlastní riziko a zodpovědnost. Snažte se tedy řídit následujícími postupy.

Kde by se nemělo stopovat

  • Stopovat se nesmí na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla.
  • Naprosto nevhodné je, s ohledem na bezpečnost silničního provozu, stopovat na nepřehledných úsecích.
  • Nestopujte v zatáčkách, na víceproudých silnicích a na křižovatkách.
  • Nedoporučuje se stopovat ve tmě, zejména na neosvětlených úsecích, kde jednak není stopař vůbec vidět, že stopuje a za druhé, a to je hlavní, ohrožuje vlastní zdraví a život a také může způsobit dopravní nehodu.
  • Stopovat se doporučuje na úsecích, které jsou přehledné, kde je stopař včas vidět a řidič má možnost si stopaře prohlédnout a bezpečně mu zastavit tak, aby neohrozil a neomezil další účastníky silničního provozu.

Možná si po přečtení těchto řádků říkáte a kdeže jsou vypsána ta rizika? Máte správný dotaz. Autostopu budu věnovat ještě několik článků, ve kterých se dopodrobna na konkrétní rizika zaměřím.

Článek Autostop - doporučení pro stopaře - 1. díl byl publikován 17. srpna 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...