Dýně není dobrá jen na halloweenskou party

Tagy:  dýně, tykev, turek, betakaroten

Sponzorované odkazy:

Dýně není dobrá jen na halloweenskou party

Podzim přináší do našich domovů mimo jiné i jednu severoamerickou tradici – halloweenskou vyřezávanou dýni. Mnohem zajímavější ale je, že dýně původně pochází z Ameriky latinské. Do Evropy se dostala spolu s dalšími plodinami za dob Kryštofa Kolumba. Její prvotní úlohou nebylo nic jiného než sloužit strávníkům.

Tykev turek

Tykev turek lidově nazývaná dýně je v našich končinách dobře známá, ne však rozšířená v našich kuchyních. Snad jediný skutečně známý pokrm připravovaný z dýně je sladká zavařenina. Dýni ale můžeme také vařit, péci, zavařovat či vyrábět omáčky a pyré. Můžeme ji připravovat na sladké i slané způsoby.

Odrůd dýní je celá řada, klasická je sytě oranžová macatá varianta. Pěstovat ji může snad každý, kdo má třeba i jen malý pozemek. Není náročná na kvalitu půdy. Na jedné sazenici vyroste a dozraje několik kusů, které mohou vážit až desítky kilogramů. Na cestě k vlastní výstavní dýni tedy nestojí prakticky nic v cestě.

Různé varianty dýní, autor: Nino BarbieriRůzné varianty dýní, autor: Nino Barbieri

Proč dýně?

Dýně, ač se často nezdá, je velmi vděčnou potravinou. Obsahuje zhruba 90 procent vody. Říká se o ní, že její přednosti nespočívají jen v látkách obsažených, ale i těch neobsažených. Může se pochlubit velmi nízkým obsahem tuku, uvádí se do 0,1 procenta. I množství sacharidů je nízké, pohybuje se kolem 6 procent. Dýně je tedy velmi vhodnou dietní potravinou. Dalším pozitivem je množství rozpustné vlákniny.

Už vzhled dýně napovídá, že skrývá velké množství betakarotenu. V průměrných 100 gramech dýně bychom nalezli hned 160 mikrogramů. Vitamín C je ve stejně velkém kousku zastoupen asi 9 miligramy. Sice se nejedná o zásadní množství, o to snáze se však vstřebává.

Vliv dýně na naše zdraví

Dýně má řadu pozitivních účinků. Rozhodně prospívá lidem trpícím vysokým krevním tlakem. Její velmi nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku z ní dělá potravinu vhodnou k denní konzumaci právě u osob s vysokým krevním tlakem. Její účinky by však neměly být potlačovány solením.

Další skupinou osob, které by dýni rozhodně měli zařadit do jídelníčku, jsou lidé nemocní či ohrožení ischemickou chorobou srdeční či arteriosklerózou. Dýně má slabé diuretické účinky, tím podporuje vylučování tekutin z těla. Dýně řeší také některé žaludeční problémy. Obsažené soli dovedou regulovat množství žaludeční kyseliny na optimální úroveň, na výstelku žaludku potom působí ochranně. Dýně je tedy prospěšná při pálení žáhy, při dyslepsii a v případě dvanácterníkových a žaludečních vředů. Dýně má rovněž pozitivní účinky při lehkých zácpách. Rozpustná vláknina v ní obsažená má mírné projímavé účinky a je šetrná ke střevům.

Svým složením se může dýně hrdě zařadit mezi potraviny účinné při prevenci rakoviny. Betakaroten, vitamín C a vláknina tvoří trio látek s nejvýraznějšími protirakovinnými účinky.

Článek Dýně není dobrá jen na halloweenskou party byl publikován 4. listopadu 2009 v 08.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...