„Na zdraví“ se sklenkou vína

Tagy:  víno, vinný, katechin, Quercetin, Resveratrol, antioxidant, protirakovinný účinek

Sponzorované odkazy:

„Na zdraví“ se sklenkou vína

Sklenka vína patří k příjemným chvílím. Páry si ho vychutnávají při romantické večeři, vášniví čtenáři u nové knížky a umělci s ním lákají múzu. Obvykle pozvedneme skleničku se slovy „na zdraví“. Můžeme to ale opravdu s klidným svědomím prohlásit?

Několik historických okamžiků

Víno bylo od nepaměti něčím výjimečným. Jedna z prvních významných zmínek o vínu souvisí se samotným Kristem. Ten přeměnil vodu ve víno. Později bylo víno nedílnou součástí bohoslužeb. Symbolizovalo krev Páně a mělo přinést mimo jiné boží ochranu tomu, kdo jej vypil.

Oblasti proslavení vínem byly známé jeho využíváním v medicíně i léčitelství. Jak samotné víno, tak likéry vyrobené z vína a bylin či medu zaháněly nejrůznější neduhy. Používaly se například jako desinfekce, ke zmírnění bolestí či při nachlazení.

Během 2. světové války prý dokonce německá armáda usilovala o dobytí francouzských vinic, aby mohla povzbudit vlastní vojsko.

Víno jako lék

Vinný mok obsahuje celou řadu prospěšných látek. Jednou z nich Quercetin. Ten má výrazné antioxidační a protizánětlivé účinky a rozpouští krevní sraženiny. Ve výrazně vyšším množství se vyskytuje v červených vínech. V bílých vínech je to až 20 krát méně. Dalším silným antioxidantem je Katechin, který je nám daleko známější například díky zeleným čajům.

Další účinnou látkou je například Resveratrol. Má podobně jako předchozí látky silné antioxidační účinky, dále pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu, podílí se na zvyšování cholesterolu dobrého a pochlubit se může i protirakovinnými účinky.

Sklenka denně léčí, autor: magneraSklenka denně léčí, autor: magnera

Mnozí se přou o to, které víno je zdraví prospěšnější, zda červené nebo bílé. Ani vědci se jednoznačně neshodují, faktem je, že každé víno má své výborné účinky.

Důležité je dodržovat pravidla

Jako u všech léků, i u vína je třeba se držet určitých pravidel. Pod tím si můžeme představit vhodné dávkování a pravidelnost. Lidé, kteří vypijí jednou týdně láhev během večera tato pravidla zřejmě nedodržují a z výsledků „vinné terapie“ se těšit nemohou.

Je všeobecně známo, že je vhodné konzumovat sklenku vína denně. V případě žen je tomu skutečně tak, denně by měly vypít asi dvě deci vína. Muž si naproti tomu může dovolit až čtyři deci.

Za pravidelností se opravdu skrývá denní příjem. Pokud denně vypijeme uvedenou skleničku, nebo dvě, víme, že „vinnou terapii“ dodržujeme. Jestliže si některý den víno nedáme, nemusíme se tím trápit. Rozhodně bychom se to neměli snažit dohnat s příští skleničkou.

Článek „Na zdraví“ se sklenkou vína byl publikován 11. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...