Leukemie, další z nádorových onemocnění

Tagy:  leukémie, imunitní systém, krvinky, rakovina, nádorové onemocnění, krvetvorba, lymfatický systém

Sponzorované odkazy:

Leukemie, další z nádorových onemocnění

Leukemie je jedním z nejznámějších pojmů v oblasti nádorových onemocnění. Paradoxně však málokdo tuší, o jakou nemoc se ve skutečnosti jedná. Informací s nějakou vypovídací hodnotou totiž na veřejnost „uniká“ příliš málo na to, aby si o této nemoci mohl člověk udělat obrázek.

Leukemie – základní fakta

Leukemie obecně patří mezi nádorová onemocnění a zahrnuje celou řadu různých onemocnění, které postihují funkci kostní dřeně a krev. Konkrétně pak zasahuje produkci bílých krvinek, které jsou významnou součástí lidského imunitního systému.

Leukemie je pojmem, který ve většině z nás vzbuzuje hrůzu. Nepatří však mezi nejčastější nádorová onemocnění a její léčba se stále zdokonaluje a přináší velmi dobré výsledky.

Leukemie se vyskytuje v mnoha formách, které se liší svojí agresivitou. Nebezpečí této choroby spočívá v tom, že jsou chybně produkovány bílé krvinky, které pak utlačují ty zdravé, správně fungující, a další životně důležité typy buněk.

Dělení leukemie

Jak již bylo řečeno, leukemie není jedna nemoc, ale skupina podobných onemocnění. Leukemie se vyskytuje ve čtyřech základních variantách: akutní myeloidní leukemie akutní lymfatická leukemie chronická myeloidní leukemie chronická lymfatická leukemie

Akutní formy leukemie jsou mnohem nebezpečnější, jelikož mají rychlejší průběh a vyžadují co nejrychlejší nasazení léčby. Oproti tomu chronické formy často probíhají i několik let, aniž by to postižený nějak výrazněji pociťoval.

Formy myeloidní zasahují do tvorby monocytů či granulocytů, zatímco lymfatická forma postihuje tvorbu lymfocytů.

Příznaky leukemie

Leukemie patří mezi nemoci, které nemají žádné konkrétní, snadno identifikovatelné příznaky. Díky tomu se často u chronických typů leukemie po dlouhou dobu vůbec nepřijde na to, že jí postižený trpí.

Leukemie postihuje imunitní systém, nemocný je tedy náchylnější k infekcím, trpí celkově oslabenou obranyschopností organismu. Nemoc má vliv také na funkci červených krvinek. Nemocný je pak mnohem snáze unavitelný, často se zadýchává, trpí zvýšeným bušením srdce. Nedostatek krevních destiček pak zvyšuje krvácivost, objevuje se například krvácení z nosu či kožní krvácení. Zvýšené množství bílých krvinek se pak může hromadit v lymfatických uzlinách nebo dalších orgánech.

Léčba leukemie

Léčba leukemie se odvíjí od toho, o jaký typ se jedná. U akutních forem je třeba rychle nasadit chemoterapii, u chronických se pak využívají méně agresivní metody léčby. Nelze obecně stanovit konkrétní léčebný postup, lze však říci, že existuje celá škála metod a léků, které lze využít pro úspěšnou léčbu většiny typů leukemie.

Článek Leukemie, další z nádorových onemocnění byl publikován 13. května 2010 v 00.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...