Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Klaustrofobie – vše o strachu z uzavřených prostor
Sponzorované odkazy:
Fobie jsou jednou z nejčastějších forem psychických poruch nejenom v České republice. I když například arachnofobií – panickou hrůzou z pavouků, trpí spousta obyvatel, daleko závažnější formou je například föbie sociální, či klaustrofobie, které vás omezují v denních činostech.
Fobie je trvalý, okolím neopodstatněný strach z prakticky čehokoliv. Za nekonkrétní můžeme dosadit uzavřené prostory, neznámé lidi, pavouka či cokoliv jiného. Důležité je, že strach pociťujeme vždy, když hrozí setkání s příčinou našeho strachu tedy například setkání s lidmi, s pavoukem nebo cesta ve výtahu. Tento strach není odůvodněný, lidé, výtah či pavouk nás nikdy neohrozili. Tento strach je nepřekonatelný a extrémně velký, intenzivní, zahlcující, spojený s nepříjemnými tělesnými pocity a podobně. K nejčastěji se vyskytujícím fobiím patří agorafobie a sociální fobie.
Klaustrofobie je ve zkratce strach z uzavřených prostor. Lidé, kteří
trpí klaustrofobií, mají panický strach z uzavřených, malých, či
tmavých místností nebo prostorů. Mohou to být výtahy, jeskyně, nebo
letadla. Jedná se o psychický blok, panický strach z nemožnosti dostat se
ven z uzavřených míst. Lidé, kteří musí setrvat v uzavřeném prostoru
dlouhý čas, se mohou dokonce i zbláznit.
V České republice trpí klaustrofobií zhruba 5 procent obyvatelstva. Moc se
o ní nemluví a mnoho lidí si ani pořádně neví, co to klaustrofobie
znamená a co by si pod tímto názvem měli představit.
Příčina klaustrofobie se mnohdy nezjistí. Není to pravidlem, ale někdy se může jednat o důsledek situace, kdy byl člověk uvězněn v nějakém stísněném prostoru a nemohl se dostat ven – například porucha výtahu apod. Vzpomínku na tuto událost může člověk zdánlivě zapomenout a uložit si ji do podvědomí, je jí však stále ovlivňován.
Terapie bývá dlouhodobá. Významné jsou psychoterapeutické pohovory, které mají za úkol seznámit pacienta s podstatou jeho strachu a naučit se ho s ním vyrovnat. Účinnou metodou je i postupné vystavování nemocného situacím, kterých se obává, a tak mu pomoci je překonat. Tento proces musí být postupný a je nutný souhlas nemocného. Z léků se užívají antidepresiva a léky proti úzkosti (anxiolytika).
Sponzorované odkazy:
Vylecit.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.