Nacházíte se: Úvodní stránka > Psychologie a Zdraví > 4 příznaky přepracování - máte je také?
Sponzorované odkazy:
Dnešní uspěchaná a chaotická doba je natolik intenzivní, že se drtivá většina populace většinu převážně svému náročnému zaměstnání. Pravdou je, že tlak na dobrou životní situaci stále stoupá a pokud chcete zajistit svoji rodinu, pořídit ji vše, po čem touží, dále chcete bydlet v pěkném domě, vlastnit automobil a ještě se každoročně podívat na zahraniční dovolenou, tak se nelze divit, že dny a noci trávíte právě v práci. Takový životní rytmus se však velmi snadno překlene v rutinu, ze které jednak není východiska, ale která vás pomalu a jistě ničí. Stavy přepracování nejsou v 21. století ničím unikátním a dost možná s nimi máte osobní zkušenost. Jak poznáte, že jste se stali obětí přepracování? Příznaky jsou celkem jasné.
Tento bod vás pravděpodobně nikterak nepřekvapí, neboť je zcela přirozené, že pokud stále pracujete a nevěnujete příliš času odpočinku, pak jste samozřejmě velmi unavení. Stavy přepracování jsou však již v takové fázi, kdy vám nepomůže ani volný den nebo opravdu dlouhý spánek. Tělo je již tak vyčerpané, že budete stále unaveni i po příjemně strávené sobotě.
Přepracovanost je, co se zdraví týče, samozřejmě velmi nebezpečná, nicméně není nijak prospěšná ani v zaměstnání. Přepracovaný člověk totiž velmi špatně udržuje koncentraci a vlivem únavy a stresu je neustále roztěkaný. Následně pak dělá několik činností najednou, ani jednu nedotáhne do zdárného konce a nemluvě o chybách, které si většina lidí v práci nemůže dovolit.
Spousta lidí bezmezně miluje svojí práci a dokáže v ni dobrovolně trávit hodiny navíc. Ano, workoholici si své počínání obvykle užívají a v práci se cítí jako ryby ve vodě. Jakmile se ale workoholik dostane do stavu přepracování, rozhodně si ani on neužívá. Kromě již zmíněné únavy a roztěkanosti se přidají časté změny nálad, jež obtěžují nejenom kolegy, ale také rodinné příslušníky. Nenechte si přepracováním kazit vztahy s přáteli a milovanou rodinou. Za to vám práce nad rámec opravdu nestojí!
A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na klasické deprese, které jdou ruku v ruce se všemi psychickými problémy. A protože je psychika velmi úzce propojena s fyzičnem, není se čemu divit, že můžete onemocnět depresemi v případě, že vám selhává organismus. Unavené a vyčerpané tělo se na psychickém stavu jednotlivce výrazně odráží, proto se mějte na pozoru a s prací nezacházejte do extrémů. S únavou i změnami nálad lze bojovat, s depresí však již opravdu optížně.
Sponzorované odkazy:
Vylecit.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.