Do mateřské školy s úsměvem (1. díl)

Tagy:  školka, mateřská škola, děti, rodina

Sponzorované odkazy:

Do mateřské školy s úsměvem (1. díl)

aneb série povídání pro rodiče, jak co nejlépe zvládnout přechod dítěte do školky

Tento článek bych ráda věnovala všem rodičům, kteří již své dítě odvedli poprvé do mateřské školy nebo tak učiní v průběhu podzimních měsíců. V sériích několika článků si budeme společně „povídat“, co je v tomto období nejdůležitější, co vaše dítě potřebuje, ale i to, co potřebujete vy sami, jeho rodiče.

Přechod do mateřské školy je významným předělem v životě každé rodiny. Dítě „odchází“ z důvěrně známého prostředí vlastní rodiny do prostředí, které zatím nezná, a o kterém mu zatím jen ostatní vyprávěli. Jistě jste chtěli pro svoje dítě jen to nejlepší, takže jste pečlivě zvažovali výběr školky nejen z hlediska dostupnosti a možnosti dítě do školky přivádět a vyzvedávat s ohledem na vaši práci, ale hlavně z pohledu zaměření školky, aktivit, které dítěti umožňuje a v neposlední řadě i zkušenosti ostatních rodičů s personálem školky. Snažili jste se svého syna nebo dceru co nejlépe připravit na první den, kdy půjde do školky. Pokusili jste se popsat, jak to bude asi vypadat, co tam bude dělat, že tam budou hodné tety a najde si tam kamarády. Možná jste sami z tohoto „poprvé“ měli strach. Nebojte se, bojí se každý a je to naprosto normální. Také vy si najednou uvědomujete, že se svým dítětem nebudete trávit většinu svého času, neuvidíte jej po celý den, co dělá, s čím si hraje, jaké dělá pokroky. Možná budete pociťovat strach z odloučení, obávat se, jak zareaguje vaše dítě. Třeba si vzpomenete, jak jste sami přišli poprvé do školky nebo na nějaké příhody se školkou spojené. To je dobře, pomůže vám to nyní, kdy můžete o svém dětství svému dítku vyprávět, zaujmout ho svojí zkušeností a porovnat možnosti dnes a v době, kdy vy jste byli malými dětmi. Připravte se na to, že všechno chce čas. Zvykat si budete vy i vaše dítě postupně, a pokud se první den úplně nevydařil podle vašich představ, nevěšte hlavu. Přizpůsobit se potřebujete oba.

Zatím píši své vzkazy k vám oběma rodičům, ale nyní si dovolím jeden malý vzkaz k tomu rodiči, který byl s dítětem celou dobu na rodičovské dovolené, tedy zatím, především k maminkám. Mamky, zbavte se pocitů viny z toho, že dáváte své dítě do školky kvůli zaměstnání. Pro své dítě jste udělaly mnoho a mnoho ještě uděláte, daly jste mu svoji lásku, naučily jste jej nejzákladnějším dovednostem, pečovaly jste o něj. Teď máte možnost zase se vrátit do pracovního procesu a věnovat se svým vlastním potřebám. A za to rozhodně není důvod se stydět. Těšte se na novou životní etapu, ve které se vaše dítě naučí novým věcem, pozná nové lidi a nové prostředí. Vím, že budete mít obavy z odloučení, třeba si i trochu popláčete, že nevíte, co zrovna vaše dítě dělá, že jste je svěřili do péče někomu, koho ani vy ani dítě pořádně neznáte.

Ale věřte, že ne zbytečně děti vstupují do mateřské školy ve věku kolem tří let. V tomto věku jsou již duševně připraveny na odloučení od rodičů, touží po společnosti druhých dětí, dokáží s nimi najít společnou zábavu, jsou šťastné, když jsou s nimi vtaženi do hry a mají možnost rozvíjet důležité vlastnosti ve vztahu k ostatním dětem, což jim rodiče ani sourozenci, ani při nejlepší vůli nemohou nahradit. Tímto náš první díl o vstupu dítěte do školky končí, ale příště se můžete těšit na sérii povídání o tom, jak předcházet stresu a v případě, že vznikne, jak ho zvládnout.

Těším se na vaše reakce. S pozdravem Lenka Vlášková

Článek Do mateřské školy s úsměvem (1. díl) byl publikován 13. září 2008 v 22.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...