Co je to schizofrenie? - II. část

Tagy:  schizofrenie, druhy schizofrenie

Sponzorované odkazy:

Co je to schizofrenie? - II. část

V první části článku o schizofrenii jsme si popsali, čeho se týká a jaké jsou možnosti léčby a hlavně, jaké jsou její symptomy. Symptomy se ale odvíjí i od toho, jakým druhem schizofrenie jedinec trpí. V tomto článku si přiblížíme jednotlivé druhy schizofrenie.

Simplexní schizofrenie

Tento druh se objevuje postupně. Ze začátku téměř nelze schizofrenii odhalit. Jedinec přestává pracovat a učit se, ale přestává se zajímat i o své zájmy. Má různé záchvaty, které okolí nechápe. Postupně se začnou objevovat i bludy a halucinace a poté už bývá schizofrenie snadněji diagnostikována.

Paranoidní schizofrenie

Tento druh schizofrenie není nikterak výjimečný. Snadno se diagnostikuje a projevuje se bludy a halucinacemi. O skutečnosti bludů je pacient přesvědčen a podle toho se také chová. V rámci svých bludů je schopen si ublížit, méně častěji i někomu ze svého okolí.

Hebefrenická schizofrenie

Tato forma se objevuje nejčastěji s nástupem puberty. Zjednodušeně můžeme říci, že se projevuje jako přehnané rysy puberty. Jedinec se bez příčiny směje, často je bez důvodu vulgární, někdy je zde hypersexualita. Tento druh nemá příliš dobrý průběh. Často dochází k rozpadu celé osobnosti pacienta.

Katatonická schizofrenie

Má dvě podoby. Při té první dokáže jedinec setrvat několik hodin v bizardních polohách, ve kterých by třeba normální jedince vydržel jen několik minut. Vyskytuje se u něj vosková nehybnost. Vypadají ve své atace jako neživé figuríny.

U té druhé podoby se pacient naopak pohybuje až příliš. Pitvoří se, vykřikuje, skáče, často může i bez příčiny útočit.

Další druhy schizofrenie

Výše uvedené druhy schizofrenie jsou nejčastější, ale nejsou jediné. Dále ještě diagnostikujeme neurastenicko-hypochondrickou schizofrenii (pacient má pocit jako by se mu něco dělo s tělem, odcizuje se mu), nediferencovanou schizofrenii (příznaky obecně vypadají jako schizofrenie, ale nedá se zařadit k žádnému typu), postschizofrenní schizofrenii (jde o depresi, která se objevuje po schizofrenickým záchvatu) a reziduální schizofrenii (příznaky schizofrenie, které se postupně zhoršují). 

Článek Co je to schizofrenie? - II. část byl publikován 15. ledna 2009 v 15.16 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...