Co je to schizofrenie?

Tagy:  schizofrenie, schizofrenik

Sponzorované odkazy:

Co je to schizofrenie?

Schizofrenie je slovo, které se dostává i do slovníku laika. Obecně si pod tímto pojmem představujeme někoho, kdo je totálně „mišuge“. Co přesně znamená pojem schizofrenie? Jak vzniká toto onemocnění a jak se ve skutečnosti projevuje?

Schizofrenie

Schizofrenie je jedna z nejzávažnějších psychických poruch a doslova znamená rozštěpení mysli. Touto poruchou trpí přibližně 1% populace. Schizofrenie nejčastěji propuká mezi 16. až 25. rokem, ale jsou i případy dětské schizofrenie.

Jedná se o fázickou poruchu. To znamená, že období záchvatů se všemi příznaky schizofrenie se střídají s obdobími relativního klidu. Někdy dokonce může proběhnout jen jeden záchvat za celý život, který nezanechá žádné vážnější následky.

Tyto záchvaty někdy vznikají náhle a bez varování, jindy mají plíživý nástup. V období záchvatu mohou být schizofrenici nebezpeční druhým lidem, ale častěji jsou nebezpeční sami sobě.

Příznaky schizofrenie

Přesné projevy schizofrenie záleží na jejím druhu. Obecně můžeme říci, že schizofrenik trpí emoční poruchou, která způsobuje narušený kontakt s realitou. Tyto jedince poznáváme podle bizardního chování a neadekvátních afektů. Schizofrenici jsou neklidní, nejistí a trpí častými úzkostmi, ale i bludy a halucinacemi. Jsou také emočně zploštělý, což znamená, že jejich city nejsou diferenciované. Nedokáží být empatický, ani cítit lítost.

Jak vzniká schizofrenie?

Jak přesně tato choroba vzniká, není jisté. Za rizikové faktory je považovaná dědičnost či odchylky při nitroděložním vývoji mozku.

Některé teorie tvrdí, že schizofrenie je způsobena nedostatkem některých enzymů. Nejde ovšem o jedinou teorii. Někteří tvrdí, že příčinou může být trauma či infekce. Přesné zjištění příčin je otázkou dalšího zkoumání.

Lze schizofrenie léčit?

Záleží na druhu schizofrenie, na tom, kdy se poprvé objeví a jak časté jsou záchvaty. Horší prognózu do budoucnosti mají ty druhy schizofrenie, které se objevují už v dětství a které se projevují častými záchvaty. Někdy schizofrenie vede k úplnému rozpadu osobnosti. Jindy lze jedinec vyléčit či zamezit v opakování dalších záchvatů. V dnešní době existuje účinná léčba léky, které schizofrenika stabilizují.

Článek Co je to schizofrenie? byl publikován 19. prosince 2008 v 14.52 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...