Jaké jsou příznaky boreliózy?

Tagy:  borelióza, klíšťata, příznaky boreliózy

Sponzorované odkazy:

Jaké jsou příznaky boreliózy?

Především během letních měsíců nás děsí infikovaná klíšťata a nemoci s nimi spojené. V tomto článku si blíže popíše boreliózu, především její příznaky.

Borelióza

Borelióza, celým názvem lymská borelióza, je infekční onemcnění, jejímž původcem je infikované klíště. Výjimečně tuto nemoc přenáší i další hmyz, např. komár či blecha. Jde o bakteriální onemocnění vyvolané spirochetou Borrelia burgdorferi. V přírodě je cca 20% infikovaných klíšťat. Ty jsou převážně v listnatých lesech.

Příznaky boreliózy

Nejdříve je nutné podotknout, že ne u všech lidí, kteří se nakazí, se projeví klinické příznaky této nemoci. Diangostiku boreliózy stěžuje fakt, že prvotní příznaky mohou být snadno zaměnitelné s jinými nemocemi. Přesto je velmi důležité nemoc včas odhalit. Borelióza má časné a pozdní stadium. V časném stadiu je typické pomalé šíření červené skvrny po klíštěti. Proto po každé, když máte klíště a vytočíte si ho, měli byste sledovat, zda místo po klíštěti se nemění a zůstává v klidu. Příznaky boreliózy se začnou projevovat 7 – 14 dení po vytočení klíštěte. Šířící červená skvrna se odborně nazývá erythema migranas. Skvrna se zvětšuje kruhovitě, uprostřed bývá místo bledší. Dalšími příznaky jsou vysoké horečky, třesavka, ale také boleti ve svalech a celková únava. Tyto příznaky mohou být často zaměnitelné s chřipkou. Tyto příznaky se objevují ve druhém stadiu onemocnění, tj. 2 – 12 týdnů po přisátí klíštěte. V tomto období může také docházet k zánětu srdečního svalu, zánětu varlat,zvětšení jater. Objevuje se také často tzv. boreliový lymfocytom, což je jakási modročervená bulka, která je na úšním boltci či na prsní bradavce. Borelioza má ještě třetí stadium. To se objevuje několik měsíců, ale i několik let po nákaze. Projevuje se kožním symptomy, zánětem mozku či zánětem míchy. Výjimkou ani nejsou záněty velkých kloubů.

Léčba boreliózy

Boreliózu je nutné léčit antibiotiky. Nejčastěji lékaři předepisují Doxyhexal, amoxicil, ceftriaxon…K tomu často ještě Olfen, který je vhodný proti bolesti. Antibiotika je nutné užívat 20 dní. Stává se ale že nezaberou, pokud ani další antibiotika, které dostane nezaberou, je nutná hospitalizace v nemocnici a kapačka. To, jak bude léčba zabírat, závisí na tom, v jakém stádiu nemoci je odhalená. Borelióza je onemocnění, které se může vyléčit úplně, ale mnohým pacientům se vrací. Jsou známé i příklady, že ti, co jednou onemocní boreliózou, mají na ní pozitivní testy i po deseti letech. Dnes se objevují i další alternativní možnosti léčby. Z těch nejznámějších je léčba homeopatiky.

Bohužel dnes je očkování pouze proti mozkové encefalitidě, proto je vhodné předcházet možnost přisátí se klíštěte. Noste proto do lesa oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Na vycházky do lesa volte raději dlouhé rukávy a nohaviceNa vycházky do lesa volte raději dlouhé rukávy a nohavice

Článek Jaké jsou příznaky boreliózy? byl publikován 24. října 2009 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (10).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...