Zánět spojivek

Tagy:  zánět spojivek, oko, onemocnění oka

Sponzorované odkazy:

Zánět spojivek

Zánět spojivek je nepříjemné onemocnění, které za život pozná pravděpodobně každý z nás. Může mít podobu lehkého podráždění očí, ale také se projevovat hnisáním či dlouhodobými chronickými problémy.

Co zánětům spojivek předchází?

Příčiny zánětu spojivek jsou nejrůznější, nejčastěji infekční, alergické, ale zánět se může projevit také jako příznak celkového onemocnění. Infekce v oblasti oční spojivky je vyvolána nejčastěji viry, jen zřídka kdy bakteriemi. Neinfekční zánět se projevuje nejčastěji u alergiků, kteří jsou k tomuto onemocnění náchylnější. Alergii vyvolávají rostlinné pyly, ale také kontakt s domácími zvířaty či použití dráždivých kosmetických přípravků. Někteří jedinci jsou k zánětům velice náchylní a často se jim s nimi spojené obtíže vrací. V takovém případě se může jednat až o chronické onemocnění.

Jak rozpoznat zánět

Vše obvykle začíná nepříjemným pocitem v očích. Obvykle je cítit něco cizího, dráždivého. Zánět může napadnout jedno oko, ale také obě oči současně. Oko postižené zánětem spojivek je začervenalé a obvykle se v něm tvoří množství hlenu, případně i hnisu. Tento sekret je především po ránu dobře patrný, jelikož slepuje řasy a usazuje s v ospalcích v oblasti očí. Alergický zánět spojivek má trochu odlišné příznaky. Oblast očí svědí a obě víčka mohou být nateklá. Spojivka má sklovitý vzhled a obvykle se při alergických zánětech tvoří méně slz, což zapříčiní suchý pocit očí. V opačných případech se však můžeme setkat také s nadměrným slzením.

Léčba

Zánět spojivek můžeme vyléčit i sami doma pomocí volně dostupných přípravků z lékárny. V některých případech zánět dokonce sám ustoupí ale vždy je lepší navštívit lékaře a nepodceňovat situaci. Příznaky mohou totiž upozorňovat i na vážnější onemocnění, které by se již tak snadno neléčilo. Na záněty se předepisují kapičky či masti od různých firem, které očím uleví a za několik dní uzdraví. Oči bychom během léčby měli šetřit, nevystavovat slunečním paprskům ani větru. Mnoho lidí v případě zánětu spojivek volí černé brýle, které oči chrání a zároveň skrývají jejich nepříliš lichotivé vzezření. Koukání do počítače ale i na televizi či do knihy jistě nebude tím pravým, co si během této nemoci dopřát.

Článek Zánět spojivek byl publikován 25. února 2010 v 18.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...