Povzbuzující látky – nastartujte se na jaro

Tagy:  kofein, thein, čaj, káva, maté, guarana, únava, energie

Sponzorované odkazy:

Povzbuzující látky – nastartujte se na jaro

Máte pocit, že vám po zimě moc sil nezbylo? Že by se hodila nějaká vzpruha, něco, co by vám dodalo energii a postavilo opět na nohy? Vyzkoušejte některou z přírodních povzbuzujících látek a užijte si jaro naplno.

Přírodně a, jak se říká, s mírou

Látek, které pomohou organizmu vzpružit se, je celá řada. Některé jsou však syntetické a tento fakt s sebou nese jistá rizika a nepříjemnosti. Hledejte proto takové látky, které jsou výhradně přírodního charakteru, a experimentujte pouze v mezích.

Povzbuzující látky se obvykle vyskytují společně s dalšími, neméně užitečnými. Mají vliv na řadu funkcí organismu. Často paradoxně napomáhají dobrému a zdravému spánku, normalizují krevní tlak, třeba také působí na trávicí soustavu.

Vyberte si formu, která vám vyhovuje

Látky, které nám dodají energii, jsou k dostání v mnoha různých formách. Mezi ty nejklasičtější patří tabletky, výborné jsou ale také různé sirupy a koncentráty, čaje, prášky a práškové nápoje nebo třeba žvýkací tablety.

Každá z forem je vhodná pro určitý typ látek a konkrétní užití. Každý si ale vybere takovou formu, která mu bude vyhovovat.

Kofein, známý i neznámý

Kofein je asi nejzákladnější a nejrozšířenější látkou s povzbuzujícími účinky. Nachází se v celé řadě rostlin, posléze potravin či nápojů. Káva, čaj, maté, guarana, kakao, to všechno obsahuje kofein. V různých rostlinách se však vyskytuje v rozličných chemických vazbách, proto se setkáváme také s různými označeními pro kofein – v čaji je někdy označován jako thein, v maté zase jako matein. Díky tomu, že se nachází v různých vazbách, liší se i účinky jednotlivých rostlin. Například kofein v čaji působí jemněji, pozvolněji a déle než kofein v kávě.

S šálkem čaje to jde vždycky lépe, autor: ricardo-pereiraS šálkem čaje to jde vždycky lépe, autor: ricardo-pereira

Jihoamerická guarana

Guarana, přesným názvem Paullinia cupana, je rostlina s domovinou v Jižní Americe. Její semena se sbírají a využívají pro jejich povzbuzující účinky. Obsahují mnoho kofeinu a dalších pozitivně působících látek. Stimuluje centrální nervovou soustavu, působí blahodárně na trávicí trakt či svalový systém. Užívá se většinou ve formě tabletek či ve vodě rozpuštěného prášku.

Guarana v láhvi, autor: fengergoldGuarana v láhvi, autor: fengergold

Hlavně vitamíny

Vitamíny umí divy. Vitamínový koktejl má velmi pozitivní vliv na organismus. Pomáhá proti únavě, protože povzbuzuje správnou funkci organismu. Velmi důležitý je vitamín C, který blahodárně působí na celý organismus. Vitamíny skupiny B zase působí na mozkové funkce.

Článek Povzbuzující látky – nastartujte se na jaro byl publikován 30. dubna 2010 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...