Co je to SIDS a lze mu předcházet ?

Tagy:  SIDS, syndrom náhlého úmrtí kojence, kojenec, úmrtí

Sponzorované odkazy:

Co je to SIDS a lze mu předcházet ?

Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) nebo-li Syndrom náhlého úmrtí kojence je strašákem všech novopečených rodičů. V průměru v ČR postihuje 6 až 10 dětí ze 100 tisíc narozených ročně. Přichází náhle, bez varování a postihuje jinak zcela zdravé děti. Nelze ho klasifikovat jako nemoc, jelikož nemá žádnou zjevnou příčinu ani varovný signál, že by k němu mohlo dojít a dochází k němu vždy ve spánku.

Jaká skupina dětí je SIDS ohrožena nejvíce ?

SIDS jsou ohroženy všechny děti do jednoho roku života. Pokud bysme chtěli být podrobnější, tak nejčastěji postihuje děti ve věku mezi prvním a šestým měsíce, děti s nízkou porodní váhou, děti nedonošené a děti jejichž matky v těhotenství kouřily či pily alkohol. Studie také ukazují, že riziko SIDS je větší u chlapců než u dívek, dále u dětí, které spí v přetopených místnostech a dětí které matky ukládají ke spánku na bříško. Zajímavostí je, že k nejvíce případům SIDS dochází v Austrálii a nejméně v Asii.

Novorozenec, autor: GengiskanhgNovorozenec, autor: Gengiskanhg

Existuje obrana proti SIDS ?

Syndromu náhlého úmrtí kojence ve své podstatě nelze zabránit z jednoho prostého důvodu – není známá jeho přesná příčina. Co ale lze je snížit možnost jeho výskytu preventivními opatřeními:

  1. Nikdy dítě nedávejte spát na bříško. Stěžujete mu tím dýchání. Nejvhodnější je poloha na zádech, případně na boku.
  2. Dítě by nemělo spát v přetopených místnostech. Ideální teplota je 18 až 20 stupňů.
  3. Nikdy ale opravdu nikdy nekuřte v místnosti, ve které je i dítě. Nekuřte ani v okolí dítěte a nedovolte nikomu jinému, aby v blízkosti Vašeho dítěte kouřil. Negativní vliv nikotinu na dýchací centrum je vědecky prokázán.
  4. Dávejte dítěti na spaní dudlík, tedy pokud je na něj zvyklé. Sání dudlíku riziko SIDS snižuje
  5. Pokud můžete, kojte. U kojených dětí je riziko SIDS výrazně nižší.
  6. Nedávejte dítěti do postýlky polštář, příliš velkou deku a ani plyšové hračky. Jen tím zvyšujete riziko udušení.
  7. Doporučuje se také mít v postýlku v ložnici. Spaní dítěte v jedné místnosti s rodiči také snižuje riziko SIDS. Je to ale nejspíš tím, že matka podvědomě kontroluje své miminko i ve spánku a při každé sebemenší odchylce v jeho dechu může okamžitě reagovat.
Spící miminko, autor: PalnatokeSpící miminko, autor: Palnatoke

Článek Co je to SIDS a lze mu předcházet ? byl publikován 30. dubna 2010 v 15.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...