Poruchami příjmu potravy trpí i obézní
Sponzorované odkazy:
Nejvíce diskutovanými poruchami příjmu potravy jsou mentální anorexie a bulimie. Málokdy se ale mluví i o jiných závažných onemocněních, která postihují obézní. Mezi ně patří záchvatovité přejídání, noční přejídání či kontinuální jedení. Diagnostikovat tyto poruchy bývá obtížné, protože obézní se k těmto problémům nechtějí přiznat.
Poruchy příjmu potravy se projevují abnormálními stravovacími návyky, které mohou být jednak způsobeny nedostatečným příjmem jídla, na druhou stranu pak jeho přemírou. Poruchy způsobují psychickou labilitu a mají významný vliv na tělesné zdraví. „Povědomí veřejnosti o poruchách příjmu potravy je relativně vysoké, málokdo ale tuší, že těmito zdravotními problémy trpí i lidé s nadváhou a obezitou,“ upozorňuje Šárka Slabá, psycholožka projektu VZP Žij zdravě.
Obézní pacienti bývají pod dohledem praktických lékařů, o to více překvapí, jak je komplikované u nich poruchy příjmu potravy zjistit a začít léčit. Odborníci je posílají k psychologům nebo psychiatrům často pouze v případech, kdy trpí depresí. „Přejídání a další formy nesprávného stravování ovlivněného psychikou tak nezřídka stojí stranou pozornosti odborníků,“ varuje psycholožka Šárka Slabá.
„Pacienti si poruchy příjmu potravy často nepřiznávají. Když si je uvědomí, skrývají je nejen před zdravotnickým personálem, ale i před svým okolím. Pokud máte podezření, že vašeho blízkého trápí některý z níže uvedených problémů, obraťte se na psychologa,“ radí Šárka Slabá.
Záchvatovité přejídání
Jednou z nejčastějších poruch příjmu potravy u obézních je záchvatovité přejídání, kterým nezřídka trpí ženy mladší 45 let. Dochází při něm ke konzumaci většího množství jídla, než je obvyklé a v kratším časovém intervalu. Obézní je schopný zkonzumovat během dvou hodin kvantum potravy, což ústí v nepříjemnou plnost. Přejídání bývá také spojeno s pocity viny, depresí a především se znechucením sebou samým. Obézní potravu konzumuje o samotě, protože se za množství snědeného jídla stydí. Problém je alarmující, když se záchvaty přejídání vyskytují v posledních 6 měsících ve frekvenci alespoň 2× týdně.
Kontinuální jedení
Problémem osob postižených kontinuálním jedením je v podstatě neustálý příjem menšího množství potravy. Osoba postižená tzv. grazingem ztrácí kontrolu nad svým stravováním.
Noční přejídání
K nočnímu přejídání dochází také několikrát týdně. Po probuzení zamíří k lednici, kterou je schopen během krátké chvíle vyjíst. Více než čtvrtina denního příjmu kalorií je tak konzumována po večeři nebo v průběhu noci. Ráno přicházejí výčitky a opětovné najetí do kolejí dietního režimu.
Jak se chová obézní s poruchou příjmu potravy?
Skokově mu narůstá hmotnost. Často vynechává jídla s rodinou, pokud s rodinou jí, pak je to často jen zelenina. Zvyšuje podíl kofeinových nápojů v pitném režimu. Často se mu mění nálady. Izoluje se od okolí.
Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz
Článek Poruchami příjmu potravy trpí i obézní byl publikován 18. října 2013 v 12.00 v rubrice Zdravá výživa a Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Anorexie a bulimie 22.11.2010 21.00
- Jste zdravá a krásná nebo zdravím posedlá? 18.10.2014 12.15
- Semirexie aneb touha po dokonalosti 30.03.2013 12.00
- Nezdravé hubnutí aneb takhle rozhodně ne! 05.04.2013 12.00
- Porucha příjmu potravy u dítěte - 4 tipy jak se zachovat? 05.11.2015 19.00
Top 10
- Překvapte svůj mozek a začněte jej trénovat
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání
- Proč by na vašem stole neměly chybět jogurty?
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.