Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Onemocnění plic
Plicní problémy by neměl nikdo brát na lehkou váhu. I když se může jednat o běžné nemoci, jako je astma, u některých lidí trpící dušností a kašlem může jít o něco vážnějšího. Pokud vás tedy trápí dlouhodobě běžné příznaky, které se pojí s onemocněním plic, nechte se pro jistotu vyšetřit.
Onemocnění plic je vážné, proto byste je neměli brát na lehkou váhu. Na problém vás může upozornit jeden z běžných příznaků. Bohužel tyto příznaky jsou společné i běžným plicním chorobám, jako je astma, a tak se ty vážné velice těžko rozpoznávají.
Mezi nejběžnější příznaky jednoznačně patří: dušnost častý a zhoršující se kašel ranní bolest hlavy modravé rty či nehty oteklé kotníky
Plicní embolie je život ohrožující stav, neboť dochází k ucpání krevního řečiště vmetkem, který nejčastěji pochází z dolní končetiny. Plicní embolii je možno poznat kvůli náhlé dušnosti, bolesti na hrudi, kašli, který vede až k vykašlávání krve.
Plicní embolie se projevuje náhle a za vznik krevní sraženiny bývá odpovědná především trombóza.
Nejčastější příznaky plicní embolie
Léčba plicní embolie U této nemoci je důležitý rychlý příjezd záchranné služby, která začne s umělou plicní ventilací a také farmakologickou léčbou. Poté, co je pacient dopraven do nemocnice, léčba spočívá v nasazení silných analgetik, dále ve fibrinolytické léčbě a někdy i v chirurgické léčbě.
Dalším je plicní hypertenze, která v pravém slova smyslu není nemocí, ale spíše důsledkem mnoha různých srdečních i mimosrdečních onemocnění. Při plicní hypertenzi dochází k abnormálnímu zvýšení tlaku v plicních cévách. Déle trvající zvýšení tlaku v plicním řečišti vede postupně ke zhoršení práce pravé poloviny srdce, které se následně projevuje otoky dolních končetin, celkovou slabostí a nevýkonností nechutenství, namodralým zbarvením kůže a rtů atd.
Běžné příznaky plicní hypertenze:
Léčba plicní hypertenze Způsob léčby plicní hypertenze se liší v závislosti na vyvolávajícím onemocnění. U sekundární plicní hypertenzi je důležité odstranit prvotní příčinu, která je zodpovědná za zvýšení tlaku. V případě že odstranění příčiny možné není nebo dokonce příčina není známa, zaměřuje se léčba na snížení tlaků v plicním řečišti a tím na zmírnění obtíží pacienta.
Jedná se o vážné plicní onemocnění, při kterém dochází k abnormálnímu rozšíření dýchacích cest. Plíce kvůli této nemoci ztrácí svoji pružnost a klesá počet krevních cév. Důsledkem toho rychle klesá schopnost okysličování krve, a tak postižený pociťuje při sebemenší námaze nedostatek vzduchu.
Onemocnění může být způsobeno několika faktory, zejména kvůli kouření nebo dlouhodobému pobytu v prašném prostředí. Rozedma plic se proto objevuje nejen u kuřáků, ale také u pasivních kuřáků. Plicní emfyzém se převážně objevuje u mužů nad 40 let, avšak lze postihnout jedince s chronickou bronchitidou.
Příznaky rozedmy plic:
Léčba plicního emfyzému Bohužel toto onemocnění nelze léčit, ale pouze zpomalit jeho průběh. Při diagnostice plicního emfyzému lze provést operativní zákrok, který sníží prasknutí bul. Dále se doporučuje vyhnout se nadměrné fyzické zátěži. U některých mladých pacientů, kteří jsou těžce postižení, se provádí také transplantace plic.
Vylecit.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.