Vodní dýmka = 20 cigaret

Tagy:  cigarety, vodní dýmka, elektronická cigarety, rakovina, plíce, mýty, fakta

Sponzorované odkazy:

Vodní dýmka = 20 cigaret

Jedna seance s vodní dýmkou se vyrovná dvaceti přímo vykouřeným cigaretám. Ani mentolky nejsou vhodná náhražka, mentol totiž způsobuje v ústech a dýchacích cestách pocit chladu, který nutí k hlubší inhalaci. Tvrdí to MUDr. Kateřina Písecká z centra individuální péče při VFN Praha.

Podíl kuřáků, kteří začali kouřit před patnáctým rokem rokem věku, stoupl od roku 1997 o 60 procent. MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, dodává, že nyní je velmi silná základna kuřácké populace, jelikož mladí lidé kouří více a začínají kouřit dříve.

Přečtěte si mýty a fakta o kouření, autor: grodt1987Přečtěte si mýty a fakta o kouření, autor: grodt1987

Je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem nádorového onemocnění (a to nejen nádorů plic), ale také je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění. Dále je kouření nejvýznamnější příčinou chronické bronchitidy. Obecně lze bez nadsázky říct, že kouření poškozuje všechny tělesné orgány. Riziko je zvýšené nejen u aktivních kuřáků, ale také u pasivních (pasivní kouření zvyšuje kardiovaskulární riziko o 30%!). Ani vodní dýmka není „bezpečnou“ alternativou cigaret, její kouření může být velmi škodlivé. „V novém protikuřáckém zákoně počítáme s přísnějším režimem pro vodní dýmky“ říká náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák. „Jedním z hlavních důvodů, proč Ministerstvo zdravotnictví navrhuje opatření ohledně zákazu kouření ve všech uzavřených prostorách restaurací, je ochrana nekuřáků před škodlivými účinky pasivního kouření“ říká MUDr. Polák. Zvláště těhotné ženy, kojící maminky a děti jsou nejvíce ohroženými skupinami.

Kouření v číslech

71 % případů rakoviny hltanu zasahuje kuřáky; téměř 60 % rakoviny jícnu či hrtanu taktéž; celých 96 % případů rakoviny plic je způsobeno kouřením; čtvrtina případů rakoviny žaludku, tlustého střeva či konečníku není způsobena jídlem a obezitou, ale právě kouřením; stejně tak 45 % případů rakoviny močových cest a dvě třetiny rakovin ledvinné pánvičky a močového měchýře. 50 % případů infarktů před 50. rokem věku je z kouření; 45 % srdečních selhání před věkem 45 let. úmrtí mužů kuřáků mezi 35 a 75 rokem je 38 % případů způsobeno kouřením. Dalších 19 % úmrtí je v důsledku kouření pro muže starší. Kuřáci si ubírají v průměru více než 6 let svého života.

Mýty o kouření

Mýtus č. 1 : Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné.

Fakt: Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci již tak znečistěného ovzduší.

Mýtus č. 2: Elektronické cigarety je dobrá náhražka

Fakt: Samozřejmě je tato cigareta menší zlo, než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.

Mýtus č. 3: Rodiče jsou kuřáci, ale své děti povedeme k prevenci a vysvětlíme jim, že to není dobré.

Fakt: Samozřejmě bude dobré, pokud rodiče budou od malého věku dítěte vysvětlovat, že kouření není zdravé. Ale vždy je to o vzoru v rodině, který většina z nás přebere i do dospělosti. Nehledě na to, že pokud jako rodič budete v prostředí, kde jsou děti kouřit, počítejte u dětí se zdravotními problémy. Ať už se jedná o častější zápaly plic, záněty středního ucha, astmatické záchvaty či atopické ekzémy. Mnoho studií rovněž prokázalo vliv kouření rodičů na rozvoj dětské leukémie.

Článek byl publikován se souhlasem webu ordinace.cz

Článek Vodní dýmka = 20 cigaret byl publikován 15. dubna 2013 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...