Nacházíte se: Úvodní stránka > Nemoci > Úpal, jak ho rozpoznat a léčit
Sponzorované odkazy:
Většina z nás ví, že v létě je větší pravděpodobnost, že dostaneme úpal, anebo úžeh. Ale víte, jak je od sebe rozeznat? Úžeh úzce souvisí s dlouhodobým pobytem na slunci, kdy dochází k přehřátí mozku. Úpal dostaneme ale nejen v létě. Jde o celkové přehřátí organismu, nejčastěji v místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu, a ve kterých se vyskytují vysoké teploty. To vše v kombinaci s nedostatečnou hydratací vede ke snížené produkci potu a přirozenému ochlazování těla. Další možnou příčinu úpalu je nošení neprodyšných materiálů, které brání odpařování potu. Tělesná teplota vystoupá až na hodnoty kolem 40 °C.
V případě úpalu je nejdůležitější nemocného v první řadě ochladit. Odveďte ho na čerstvý chladný vzduch, co nejvíce ho svlékněte, klidně až do spodního prádla, zdvihněte mu dolní končetiny, můžete mu dát chladné obklady, anebo mu dopřejte chladnou koupel. Pohybujete-li se v místech, kde není koupel možná, alespoň ho otírejte, či polévejte chladnou vodou. Nechte ho cucat kostky ledu, zmrzlinu, vychlazené ovoce. Samozřejmostí je, podat mu dostatečné množství tekutin.
Je-li úpal natolik vážný, že postižený upadá do šoku, okamžitě zavolejte lékařskou pomoc.
**Nevíce nebezpečný je úpal u osob, které mají nedostatečnou tělesnou termoregulaci, onemocnění srdce a u osob trpících obezitou. Nejohroženější skupiny jsou malé děti a starší osoby. **
Sponzorované odkazy:
Vylecit.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.