Závislost na počítačích? Zamyslete se...

Tagy:  počítac, PC, závislost na počítači, internet

Sponzorované odkazy:

Závislost na počítačích? Zamyslete se...

**Bez počítačů si dnes mnozí z nás nedokáží svůj život ani představit. Počítače jsou zdrojem práce, zábavy, informací,…Jsou lidé, kteří jsou u nich schopni prosedět veškerý volný čas i čas, který by měli věnovat jiným činnostem. Kdy je čas strávený u PC ještě v normě a kdy začínáme mluvit o závislosti? **

Bez počítače ani ránu

V dnešní době používáme počítače téměř všichni. Někteří jsou nuceni ho používat pracovně, jiní v něm hledají zdroj zábavy a komunikace. Místo dopisů a faxů posíláme e-maily, místo klasického telefonování jsme na skypu atd.

Bránit se tomu nejde a ani by to nebylo rozumné. Jde o pokrok a ten neovlivníme. Ovlivnit ovšem můžeme množství času stráveného u monitoru. Dejte si pozor, aby vám počítač nepřerostl přes hlavu a nestal se vaším jediným zdrojem zábavy. Stále myslete na to, že PC, potažmo internet je sice vhodným způsobem, jak rychle a poměrně levně komunikovat s ostatními, ale rozhodně by neměl tento způsob domluvy převládnout.

Nejde o závislost?

Víte, že máte ještě nějaké povinnosti, ale přesto sedíte u počítače a čas vám protéká mezi prsty? Nedokážete se odtrhnout od monitoru za žádnou cenu? Dělejte s tím něco! Stáváte se závislým na svém počítači a každá závislost je škodlivá.

Závislost na čemkoliv, tedy i na počítačích, vzniká v okamžiku, kdy nejsme schopni korigovat čas strávený touto závislostí. Dalším varovným signálem by pro nás měla být kritika našich blízkých. Neignorujte ji! Nechcete přeci kvůli PC ztratit přátele.

Jak rozumě využívat počítače?

A jak si tedy usměrňovat čas trávený u počítače. Hlídejte si počet hodin, které u něj prosedíte. Určitě víte, jak čas dokáže rychle utíkat, když si jen tak bloumáte na internetu či hrajete hru. Řeknete si: „Jen se na něco podívám, chvilku si něco zahraju“ a ani se nenadějete a hodina je pryč.

Proto se dívejte na hodinky a určete si čas, který si „dovolíte“ strávit u počítače. Tento čas nepřetahujte. Žádné „tak ještě hodinku“ by pro vás nemělo existovat. Svět jde vnímat i jinak než přes monitor.

Nedopusťte, aby počítač byl jediným zdrojem vaší zábavy. Najděte si další koníčky. Vyjděte si do přírody, zajděte ven s kamarády. Osobní kontakt je o ničem jiným, než s ním hrát hru po internetu nebo si s ním „povídat“ přes ICQ. Zvlášť pokud patří do vaší pracovní náplně z velké části práce na počítači, je vhodné se mu ve volném čase vyhnout.

Počítače jsou dnes důležité, ale nedopusťte, aby se váš život točil jen kolem nich!

Článek Závislost na počítačích? Zamyslete se... byl publikován 27. září 2008 v 22.28 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...