Alergie na ořechy

Tagy:  ořechy, alergie na ořechy, nemoc, příznaky, léčba

Sponzorované odkazy:

Alergie na ořechy

Alergie na ořechy je jednou z nejčastějších potravinových alergií vůbec, postihuje až 1% světové populace.

Příznaky alergie

Projevy se mohou objevit během minut až dvou hodin po požití, kontaktu či vdechnutí alergenu. Jde o včasnou reakci. Pokud k reakci dojde později, za 4 – 6 hodin, mluvíme o tzv. opožděné reakci.

Kožní projevy Svědění kůže Kopřivka Ekzém Otoky Zažívací ústrojí Otok rtů Otok jazyka Zvracení Bolesti břicha Průjem Dýchací ústrojí Alergická rýma Dušnost Dráždivý kašel Astmatické potíže

Závažnější formy alergie mohou dospět až do takzvaného anafylaktického šoku. Jde o závažnou reakci celého těla na daný alergen. Život ohrožující stav se projeví dušností, zrychlením tepu, zarudnutím kůže celého těla a snížením tlaku krve. Neléčený šok vede k rozvoji bezvědomí a v nejhorším případě i k úmrtí. Alergici by měli mít pro tento případ u sebe adrenalinové pero, které se v případě potřeby aplikuje nitrosvalově.

K diagnóze nám pomohou

Anamnéza – pozorování a výpověď pacienta, rodiče

U podezření na alergii je vhodné sledovat jídelníček a zejména složení potravin. Pomoci může vedení tzv. potravinového deníku, kam si pacient zaznamenává potraviny a typy reakcí s časovými údaji.

Kožní testy

Běžně se provádějí kožní prick testy, kdy po nanesení alergenu a následném vpichu dojde u přecitlivělých jedinců k reakci. Tato reakce se hodnotí po 15 minutách. Pokud je pacient vůči danému alergenu senzibilní, objeví se v místě aplikace alergenu pupenec. Za pozitivní reakci se považuje pupenec větší než tři milimetry.

Autor: Steve ParkerAutor: Steve Parker

Krevní testy

Mezi základní vyšetření patří také laboratorní vyšetření krve, kde se zjišťuje koncentrace IgE protilátek. Ty bývají zvýšené u všech alergických onemocnění. Dále svědčí pro alergické onemocnění také zvýšený počet eosinofilních granulocytů (nebo jen krátce eosinofilů) v krvi.

Eliminační test

Jedná se o úplné vyloučení podezřelé potraviny z jídelníčku. Sledují se možné souvislosti při výskytu potíží.

Léčba alergie na ořechy

Vyhněte se ořechům. Kontrolujte složky potravin. Vyhnout se ořechům jako takovým, je velice snadné. Daleko těžší je vyhnout se ořechům a arašídům obsaženým ve zpracovaných potravinách. Dávejte si pozor na sušenky, koláče, pečivo, zákusky, zmrzliny, snídaňové cereálie, cereální tyčinky, pomazánky, vegetariánská jídla, salátové dresinky a podobně. Pokud si dáváte jídlo, které jste sami nepřipravovali, vždy se zeptejte, zda neobsahuje ořechy, případně jaké složky dané jídlo obsahuje, neboť jak jsme zmínili výše, ořechy mohou být skryty v surovinách použitých pro přípravu pokrmu. K potlačení alergické reakce se používají antihistaminika (Aerius, Zyrtec, Xyzal, Ewofex, Fenistil apod.). Při celkových a vážných reakcích by měl mít pacient u sebe kartičku alergika a balíček, který obsahuje léky první pomoci – antihistaminika, kortikoid popřípadě autoinjektor.

Všeobecná doporučení

Rodiče dítěte s alergií na ořechy či alergici samotní by měli dbát těchto doporučení: Při nákupu potravin sledujte složení jednotlivých produktů a vyhněte se těm, které ořechy přímo obsahují či obsahovat mohou. Následující názvy mohou upozorňovat na obsah arašídů: arašídy-buráky-burské oříšky-podzemnice olejná, arašídový olej, arašídová mouka, arašídové máslo, arašídový krém. Rostlinné tuky, bílkoviny a lecithin (E322) mohou též obsahovat arašídy. To by ale mělo být na obalu uvedeno. Pozor: předsmažené potraviny (například hranolky, bramboráky, kuřecí nugetky, fast food, atd ) mohou obsahovat části arašídů. Čokoláda, pečivo, müsli či sušené ovoce jsou často ořechy či buráky kontaminovány. Na tuto možnou příměs by měl ale výrobce upozorňovat. Na nebalených potravinách, jako jsou například uzeniny či pečivo, nemusí být vyznačeno jejich složení. Obzvláště ale třeba pekárenské výrobky mohou ořechy obsahovat či se mohou minimálně do kontaktu s nimi dostat, neboť v pekárnách se s ořechy často pracuje. Pokud si složením nejste jistí, zeptejte se výrobce! Ke kontaminaci může dojít všude tam, kde se arašídy vyskytují, tedy v restauracích, pekárnách, masnách, cukrárnách (prodej zmrzliny), fast foodových řetězcích. Lidem s nejprudší formou alergie (anafylaxí) se doporučuje, aby se nestravovali mimo domov. Oleje lisované za studena, které se vyrábí z jiných rostlin (například slunečnicové oleje atd.) mohou být též kontaminovány, neboť v lisech se vyrábí oleje z různých semen. Ořechy však mohou být také součástí stolních olejů nebo kosmetických přípravků. Například mandlový olej je součástí krémů, které mohou u vnímavé osoby vyvolat alergickou reakci při styku s pokožkou. Alergici by si tedy měli dávat pozor i při výběru vhodné kosmetiky.

Doporučení

Informujte rodinu a přátele, že jste alergičtí na ořechy. Pokud je alergické vaše dítě, ujistěte se, že lidé, kteří o něj pečují, jsou informováni (školka, škola, příbuzní). Zároveň je důležité dávat pozor na to, že někteří lidé s alergií na ořechy mohou špatně reagovat i na některé luštěniny, jako je sója, fazole, hrášek, protože tyto potraviny obsahují podobné alergeny jako arašídy.

Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz

Článek Alergie na ořechy byl publikován 10. října 2015 v 12.00 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...