Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – Víte k čemu slouží?

Tagy:  přijímací pohovor, pohovor do zaměstnání, životopis, psychotesty

Sponzorované odkazy:

Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – Víte k čemu slouží?

9. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"

Pokud si hledáte novou práci, probíráte inzeráty a zvažujete, na jakou nabídku odpovědět, určitě vás zajímá, jaké jsou požadavky na uchazeče. Mezi jazykovými znalostmi, požadovaným vzděláním určitého směru nebo délkou praxe, můžete najít i slovní spojení „úspěšné absolvování testů psychických předpokladů nebo dokonce psychologického vyšetření“. Neděste se toho pojmu, je to v celku ustálený výraz pro testy, jejichž cílem je zmapovat vaše předpoklady a osobnostní rysy, zkrátka budoucí zaměstnavatel si chce pomocí testů ověřit, zda jste skutečně vhodným uchazečem na pracovní pozici.

Pozvánka na testy předpokladů.

Pokud je úspěšné absolvování těchto testů pro zaměstnavatele důležité, je napsáno v požadavcích a vy se chcete o danou pozici ucházet, počítejte s tím, že se testování nevyhnete. Zpravidla je absolvují až ti uchazeči, kteří postoupí do vyšších kol výběrového řízení, tedy nejdříve po prvotním výběru uchazečů na základě zaslaných životopisů. Personalista by vám měl být schopen vysvětlit, proč je důležité testy absolvovat, kdy se testy konají a co si máte vzít s sebou. Pokud nedostanete takto kompletní informace, nebojte se zeptat. Pozváni na testy předpokladů můžete být telefonicky, emailem nebo klasickým dopisem. Pozvánka by měla obsahovat den konání, hodinu začátku, místo, kam se máte dostavit a co budete potřebovat. Základním pravidlem je, abyste si vzali psací potřeby (dobré je mít i náhradní propisovačku, kdyby vám jedna přestala psát). Nic nezkazíte tím, když si vezmete i obyčejnou tužku (jsou testy, kde není propisovací tužka přípustná), pokud nosíte brýle, určitě je nezapomeňte. Dopředu byste měli být seznámeni s odhadovanou – tedy přibližnou délkou testování. Zpravidla se uvádí delší čas než je potom nakonec ten reálný. Užívá se více testů a mezi jednotlivými mohou být zařazeny pauzy.

A co vás u testů čeká?

V rozmezí několika desítek minut, až (ve vysoce specializovaných pozicích a typech povolání) několik hodin vyplňování testů. Ještě je však důležité uvést zásadní věc. Testy, které budete absolvovat, mohou být takové, které si vytvořila sama firma nebo personální agentura ke zjišťování předpokladů uchazečů – např. na zjištění technických předpokladů, verbální obratnosti, bystrosti, paměti apod. Všichni potenciální uchazeči na danou pozici je absolvují a firma si vybere takového uchazeče, který byl v testech nejúspěšnější a nejlépe jeho předpoklady odpovídají požadavkům pracovní pozice. Existují také testy, které se blíží testům diagnostickým (to znamená schváleným standardizovaným psychologickým testům), ale může je zadávat a vyhodnocovat kvalifikovaný personalista, který danou metodu ovládá a rozumí jejím výsledkům. To, že je test standardizovaný velmi zjednodušeně znamená, že byl předložen určitému počtu lidí z populace, byly vytvořeny normy dle věku, pohlaví a event. stupně vzdělání a potom výsledek každého, kdo daný test absolvuje, je porovnáván s těmito normami, aby se posoudilo, zda dosáhl podprůměrného, průměrného nebo nadprůměrného výkonu v porovnání s běžnou populací. Setkat se můžete i s testy, které může administrovat (zadávat) a vyhodnocovat pouze vystudovaný psycholog. Jedině on je oprávněn provádět psychologická a psychodiagnostická vyšetření v pravém slova smyslu. Takové testy jsou součástí např. výběrových řízení na vysoce specializované pozice. Také pouze odborník – psycholog může učinit závěr o osobnostní způsobilosti, která je nezbytná pro výkon některých povolání – např. policisty, hasiče, pracovníka vězeňské služby, vojáka z povolání, profesionálního řidiče a další. A žadatelé o tato povolání mají psychologické testy zahrnuty do podmínek přijímacího řízení. Pokud vás zajímá, co je ještě důležité pro dobrou přípravu na testy předpokladů, přečtěte si další článek na toto téma.

Článek Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – Víte k čemu slouží? byl publikován 31. března 2009 v 22.22 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...