Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 3. část

Tagy:  přijímací pohovor, pohovor do zaměstnání, životopis, psychotesty

Sponzorované odkazy:

Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 3. část

12. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"

Jsme už u třetího pokračování článku, jak se dobře připravit na den, kdy, v rámci výběrového řízení na pracovní pozici, musíte absolvovat psychologické vyšetření, nebo-li psychotesty. Napsali jsme si už řadu doporučení, ale ještě ne zdaleka všechna. I zde znovu platí, čím více je člověk informovaný, tím lépe se může připravit, být klidnější a situaci bravurněji zvládnout. Nyní si napíšeme, čeho je užitečné se „držet“ v samotný den testů.

Co můžete udělat pro zlepšení výkonu

Nepodceňte výběr oblečení. Víte a mnohokrát jste četli, že „šaty dělají člověka“, chcete udělat dobrý dojem a zapůsobit. Zcela určitě budete v průběhu vyplňování testů pod drobnohledem zadávajícího, ale vhodné oblečení tentokrát neplní jen roli estetickou na pohled, ale hlavně praktickou. Zvolte takové oblečení, které vám bude pohodlné, budete se v něm dobře cítit, nebude vás škrtit, tlačit vás boty, a nebo vám v něm nebude zima či naopak vedro. Cítí-li se člověk nepohodlně, potí se apod., soustředí se jeho pozornost spíše na ono nepohodlí a méně na výkon a pokyny zadávajícího. Mohli byste tak být pod větším tlakem, vzrůstalo by ve vás napětí a opět by mohla, z těchto důvodů, nastat varianta, že nepodáte svůj průměrný výkon. Průměrným výkonem nemám na mysli, že byste byli tzv. „jen průměrní“, ale myslím tím výkon, který opravdu odpovídá vaším předpokladům a schopnostem – a v porovnání s ostatními tento výkon může být i výrazně nadprůměrný. Nezkazíte ani nic tím, vezmete-li si s sebou svačinu a pití. Doplňování tekutin a energie také zvyšuje váš výkon a vezte, že se chvilka na občerstvení určitě najde. Pokud nosíte brýle, nezapomeňte je, kdybyste neviděli na zadání testů, také by se vám velmi obtížně pracovalo.

Co vás čeká?

Až se usadíte v místnosti, kde budou testy probíhat, připravte si psací potřeby a dále vyčkejte pokynů zadávajícího. Vždy je profesionální od osoby, která vám bude testy předkládat, aby vás uvítala a sdělila, co vás v následujících chvílích čeká. Počítejte i s tím, že některé testy mohou trvat delší dobu – třeba hodinu i více v kuse, nesmí se jejich vyplňování přerušit, takže si nebudete moci ani odskočit na toaletu. Je proto lepší odejít na WC ještě před zahájením. Dobré je vědět, že existují testy, které jsou tzv. výkonnostní, zde jsou dány různé úlohy, na jejichž splnění máte určitý časový limit. Tento limit se nesmí překročit. Oznámí-li vám proto zadávající, že časový limit již vypršel, opravdu se nevracejte k testu, nesnažte se narychlo něco dopisovat, zpětně listovat apod. Zadávající vás nemusí slovně upozornit, ale udělá si pro sebe poznámku, zapamatuje si, jak jste se drželi nebo nedrželi instrukcí a jsou to pro vás zcela jistě „mínusové body“. Na rozdíl od časově limitovaných výkonnostních testů vám mohou být předloženy dotazníky, které nebývají časově ohraničené a v těchto dotaznících nejsou ani správné nebo chybné odpovědi. Je na vás, jak odpovíte, výsledky odrážejí vaše osobnostní rysy, charakter, typy chování a reakcí apod. Testů může být několik a délka celkového trvání jejich vyplňování se může lišit. Zadávající by vás měl informovat, zda a jak se dozvíte výsledky. Je možné, že firma konkrétní výsledky nesdělí a pouze vám oznámí, zda jste postoupili nebo nepostoupili do dalšího kola výběrového řízení. Pokud však absolvujete klasické psychologické vyšetření vedené psychologem, měli byste mít možnost dozvědět se nějakou zpětnou vazbu k vašim výsledkům či povahovým rysům. V tomto případě ještě počítejte s osobním pohovorem, který je součástí psychologického vyšetření. Není se čeho bát, psycholog je člověk jako každý jiný, jen si s vámi popovídá a položí vám několik otázek, které považuje za důležité. Takže hlavu vzhůru a držím vám pěsti.

Článek Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 3. část byl publikován 20. června 2009 v 21.21 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...