Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – zajímá vás, jak jste uspěli?

Tagy:  přijímací pohovor, pohovor do zaměstnání, životopis, psychotesty

Sponzorované odkazy:

Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – zajímá vás, jak jste uspěli?

16. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"

Tímto článkem ukončíme povídání o psychologickém testování jako části výběrového řízení. Myslím, že jsme si sdělili spoustu užitečných informací a teď to už bude jen a jen na vás, jak s poznatky naložíte. Zkusme však ještě doplnit, co dělat „po psychotestech“. Každý z vás bude z testů odcházet v nějakém rozpoložení, náladě, zkrátka s nějakými pocity. Co bude pro vás všechny společné? Budete chtít znát výsledek, jak jste dopadli, co z toho všeho, co jste absolvovali, vyplývá? A je to logické. Člověk potřebuje mít každou událost uzavřenou, alespoň sám pro sebe, zda byl úspěšný, jak byl viděn, vnímán a jaké má event. předpoklady.

Zeptejte se na svůj osobnostní profil

V některých případech je možné, aby vám psycholog poskytl zpětnou vazbu, tedy sdělil, jak jste „dopadli“. Nemusí to tak fungovat vždy a ne vždy je žádoucí, aby uchazeč znal své výsledky z toho důvodu, že se může po nějaké časové lhůtě hlásit do výběrového řízení znovu. Ale to není tak časté. Spíše se můžete setkat s tím, že firma sdělování výsledků vůbec neprovádí. Pokud však možnost zeptat se na svůj osobnostní profil u konkrétního psychologa je, dozvíte se to již při samotném vyšetření a potom ji můžete následně využít. A pokud se vám v tuto chvíli vybavuje doporučení, že je důležité nezkreslovat o sobě údaje a pravdivě v testech odpovídat, chválím vás. Asi by vás nebavilo poslouchat osobnostní profil, který odráží úplně jinou osobu, než jste vy sami jen proto, že jste se rozhodli trochu si poupravit realitu. Psychologie je vědní obor, a jako takový pracuje s fakty, takže pokud jsou zkreslená vstupní data, ani výsledek reálný není. Psycholog je odborník, nikoli věštec, a proto vychází při své diagnostické činnosti ze své profesionality, zkušeností, znalostí, dovedností a úsudku, založeném na vnímání reality, ale také z vašich odpovědí a reakcí. Takže proto je tak podstatné odpovídat na otázky v dotaznících pravdivě. Co se týče výkonnostních testů, tak tam je jednoznačně dáno, jaké odpovědi jsou správné a každý z nás chce podat co nejlepší výkon.

Neúspěch neznamená, že jste špatní!!!

To, co teď napíši, je prosím hodně důležité! Může se stát, že pro výkon nějakého povolání nebudete doporučeni. Někdo uspěje, jiný uspěje v jiném oboru. Ať již někdy budete držet v ruce rozhodnutí, že jste nesplnili podmínky k přijetí, a nebo s vámi ukončí výběrové řízení, nezoufejte. Nikdy, na základě těchto testů, v rámci přijímacího řízení, neznamená neúspěch, že jste špatní, neinteligentní, duševně nemocní nebo s vámi není něco v pořádku. Psycholog pro účely výběrového řízení posuzuje osobnostní vhodnost uchazeče v souladu s požadavky, které na uchazeče klade zaměstnavatel. Takže hlavu vzhůru, možná by vám daná pozice vůbec nevyhovovala a máte šanci zkusit něco nového znovu a jinak. Zkuste to, nenechte se odradit a já vám sama za sebe přeji hodně zdaru.

Článek Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – zajímá vás, jak jste uspěli? byl publikován 24. června 2009 v 21.21 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...