Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se prezentovat při pohovoru – 1. část
Sponzorované odkazy:
13. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"
Pokud jste dočetli sérii našich společných článků až sem, věřím, že jste se dozvěděli alespoň několik důležitých věcí – jak se připravit, co s sebou, co na sebe a jak reagovat v den, kdy nás čekají psychotesty. V současné době se na nás hrnou informace ze všech stran a není jednoduché si z nich vybrat ty podstatné. A vlastně jak ty podstatné poznáme? Přeci tak, že jsou užitečné pro nás samotné, víme, kdy by se nám mohly hodit a jak je využít. A v tuto chvíli si myslím, že je důležité napsat si, jak využít získané znalosti, nejen z mých článků, při osobním pohovoru s psychologem.
Psycholog je člověk z masa a kostí
Spousta lidí má slovo psycholog spojené s negativními emocemi. Záměrně nepíši téměř každý, protože se určitě najde hodně osob, které učinily dobrou zkušenost, psycholog jim pomohl a neváhaly by jej, v případě potřeby, znovu kontaktovat. Ale předpokládejme, že člověk, který zatím žádný kontakt s psychologem neměl, žádného neviděl – jen ve filmech či v reportážích v médiích, tak minimálně neví, co od psychologa může čekat. Mnoho lidí se domnívá, že setkat se s psychologem je ostuda a ještě větší ostuda je potřebovat jeho služby. A přitom opak je pravdou!!! A to byla věta, kterou si zkuste zapamatovat. Psycholog je odborník na duševní zdraví, je to člověk, jako každý jiný a jeho úlohou a posláním je pomáhat druhým. Samozřejmě, že v roli „testujícího“ v rámci psychologických vyšetření může budit respekt, protože posuzuje osobnostní předpoklady a vhodnost uchazeče na danou pracovní pozici, ale i zde má roli pomáhajícího a to organizaci, pro kterou pracuje. Pomáhá firmě odhalit potenciál uchazečů, vhodných kandidátů a vybrat osobnostně a výkonnostně nejlepšího pro danou pozici. Základem všeho je, nemít obavy, strach a úzkosti, vystupovat přirozeně, komunikovat a hlavně si na nic nehrát. Tím hraním mám na mysli jednu konkrétní věc.
Buďte opravdoví
Ze své praxe vím, že se někteří lidé snaží prezentovat v jiném a lepším světle, a je to logické, nikdo nechce být viděn negativně a poukazovat na svoje „nedokonalosti“. Ale všeho s mírou, nesmí se to přehánět. Jsou lidé, kteří se v osobnostních dotaznících vylíčí v úplně „jiných barvách“. Snaží se vypadat např. jako akční hrdinové, osoby toužící po dobrodružství, změně nebo výzvách apod. Neříkám, že je to špatně, možná takoví někteří povahově opravdu jsou, ale když se tak popisuje člověk, kterému vyhovuje řád, předvídatelnost událostí, předem naplánované aktivity, řád a klid apod., takový člověk „ubližuje“ jen sám sobě. A proč? Protože možná bude vybrán na pozici, která mu nebude vyhovovat, odrážet jeho životní styl a krédo a pouze se bude, třeba pár měsíců, trápit na pracovní pozici, která vůbec není pro něho. Další moje doporučení pro vás, kteří jste pozváni na psychotesty, zní, na položené otázky odpovídejte pravdivě, nedělejte ze sebe někoho, kým nejste a chovejte se přirozeně. Někdy nebude lehké rozhodnout se pro odpověď na některé otázky v dotazníku, ale zkuste vybrat tu z nabízených odpovědí, která se nejvíce blíží té, o které byste nepochybovali. Nebo která je pro vás tzv. „nejmenší zlo“. A ještě něco. Dobrý psycholog tendenci ke lhaní a záměrnému zkreslování při diagnostické činnosti pozná a „kladné body“ ve váš prospěch z toho nebudou. :-)
Článek Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se prezentovat při pohovoru – 1. část byl publikován 21. června 2009 v 21.21 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se prezentovat při pohovoru – 2. část 22.06.2009 21.21
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se prezentovat při pohovoru – 3. část 23.06.2009 21.21
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – Jak se na ně připravit – 1. část 31.05.2009 23.55
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 3. část 20.06.2009 21.21
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 2. část 19.06.2009 21.21
Top 10
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- Tejpování obličeje – zaslouží si vaši pozornost?
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Posílení imunitního systému u dětí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- IZIP - elektronická zdravotní knížka VZP
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.