Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 1. část
Sponzorované odkazy:
„Začínáme s timemanagementem.“
Kdybychom vyhlásili soutěž o nejvýstižnější heslo dnešní uspěchané doby, možná by vyhrál výrok, který většina z nás používá velmi často. Mám na mysli větu: „nemám čas, nestíhám, kdybych měl víc času, tak….“. Jsme zahlceni informacemi, termíny schůzek, stále po nás někdo něco chce, telefonuje nám, přicházejí nám smsky a emaily. Máme potřebu hodně toho stihnout, hodně udělat a vše zvládnout a kolikrát ještě s úsměvem.
Ženy často řeší otázku, jak se dobře postarat o rodinu a přitom být úspěšné v práci, řeší dilema, zda zůstat a jak dlouho zůstat s dítětem doma a zároveň si udržet práci, která je baví, a věnovat se i kariérnímu růstu. Jíme v hltu, odmítáme pozvání přátel, protože toho máme hodně v práci. Nestíháme si hrát se svými dětmi, protože musíme uvařit, uklidit, stihnout pracovní schůzky, zůstat v práci přes čas, dojít tam a tam, nutně zařídit potřebné a tak dále. Chtěli bychom se učit angličtinu nebo jít cvičit, ale kdy? Řekneme si, teď na to nemám čas, ale až bude volněji, tak se do toho určitě pustím. Ale kdy to bude? Kdy budeme mít dostatek volného času, abychom zvládli vše, co jsme si naplánovali? Nabízí se následující otázka:“Jsme odkázáni na žití ve vleku událostí, musíme jen reagovat na to, co se kolem nás děje, hasit naléhavé, a nebo můžeme sami rozhodovat a určovat, co budeme a hlavně chceme dělat a na co budeme mít čas?
Co to je timemanagement
Zkusme se na chvíli zastavit, popřemýšlet a sdělit si v několika následujících článcích něco málo o hospodaření s časem. Pojďme si napsat informace o timemanagementu každodenního života, o tématu, který nepatří jen do příruček pro manažery, ale do běžného života každého z nás. Timemanagement je možno jednoduše přeložit jako řízení času nebo-li zacházení s časem. Čas je pro nás pro všechny stejný a ke každému naštěstí stejně spravedlivý. Je jen na nás, jak s ním budeme nakládat my a jak si den, který trvá dvacetčtyři hodin, rozvrhneme.
Čtyři generace řízení času
V minulosti se tématem hospodaření času zabývalo několik odborníků a známé jsou tzv. čtyři generace řízení času. Tedy teorie i praktické aplikace, jak si uspořádat svůj denní život, abychom vše zvládli. Tu první generaci řízení času si představte jako jakýsi seznam termínů schůzek, událostí, které nesmíte prošvihnout, a důležitých datumů. Zkrátka vašich poznámek na lístečcích, jakobyste si psali seznam věcí, které nesmíte zapomenout nakoupit. Druhá generace pracovala s kalendáři, diáři, poznámkovými bloky, případně elektronickými pomůckami, do kterých jsme si zapisovali důležité termíny, plány a data. Třetí generace šla dál a pracovala s termíny jako priority, výkonnost, efektivita, odhad časových ztrát a určování cílů. Každá z předchozích generací měla své výhody, ale i nedostatky. Nedostatky, relativně propracované třetí generace se snaží vylepšit generace čtvrtá, která je nazývána managementem osobnosti. Obsahuje doporučení, která se dají využít nejen v pracovním, ale hlavně v osobním životě a jsou minimálně na zamyšlení pro každého z nás. Těšte se na příští článek, který věnuji právě čtvrté generaci.
Článek Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 1. část byl publikován 25. října 2009 v 21.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 11. část 21.11.2009 22.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 15. část 25.11.2009 22.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 5. část 25.10.2009 22.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 13. část 23.11.2009 22.00
- Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 2. část 25.10.2009 21.15
Top 10
- Překvapte svůj mozek a začněte jej trénovat
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Jak chránit svou pokožku na cestách
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? I. díl
- Řapíkatý celer – proč ho zařadit do jídelníčku?
- Umíte rozlišit mezi úpalem a úžehem? II. díl
- Kronova nemoc - choroba zažívacího ústrojí
- IZIP - elektronická zdravotní knížka VZP
- Leukocyty – zvýšené množství v krvi a moči
- Proč se na jaře snadněji hubne?
Tagy
dieta kašel potraviny cvičení zdraví strava IZIP zuby hubnutí
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.