Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 3. část

Tagy:  čas, řízeníčasu, timemanagement, žívotí role, týdení plánování, priority, psychologie

Sponzorované odkazy:

Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 3. část

„Zodpovídáme otázky.“

Nastínili jsme si nedostatky třetí generace řízení času a v závěru předchozího článku jsme si položili několik otázek. Odpovědět na ně není jednoduché, ale zkusíme to. Záleží vám na své spokojenosti, chcete být výkonní, a pokud jste na manažerské pozici, určitě vám záleží také na výkonnosti vašich zaměstnanců, protože chcete být efektivní a chcete dosáhnout cílů a hodnot vaší firmy.

Vedení je o lidech

Už jsem zmínila, že vedení je o lidech. Jak chcete zajistit výkonnost lidí? Lidé nejsou stroje, mají emoce, potřeby, motivy, chtějí být spokojení, chtějí něco znamenat. Je potřeba věnovat jim pozornost, v případě, že se na vás obrátí s prosbou o radu, pomoc, se žádostí. Pokud máte svůj diář „narvaný k prasknutí“, na každou svoji činnost máte vyhrazený konkrétní časový interval, se kterým nelze hnout, budete sami ve stresu, ve chvatu a běhu a jakékoli vyrušení nad plán pro vás bude znamenat další stres a přítěž. Takže pokud vás v takovém stavu vyhledá váš zaměstnanec s žádostí o cokoli, vaší reakcí může být sdělení ve smyslu, že teď nemáte čas, ať přijde jindy, nebo se rozzuříte, jak to, že si neví zase rady, a nebo vás vůbec nezastihne, protože vlastně nemáte nikdy čas. A neplatí to jen pro profesní život. Kolikrát jste již svému dospívajícímu dítěti řekli, teď nemám čas jít s tebou do kina, nemám čas jít se podívat, jak hraješ fotbal, nemůžu jít s tebou vybírat nové boty…, protože mám hodně práce a následuje výčet toho, co všechno ještě nesmíte opomenout.

Chronos versus kairos

Pojďme se na vše podívat od začátku. Co přesně znamená, nemám čas? Určitě najdete více odpovědí než já. Je čas a čas. Řekové pro ně měli výstižné pojmenování. Čas, který plyne a můžeme jej počítat na minuty, hodiny, dny atd. nazývali chronos. Pro čas, kdy se cítíme dobře, bavíme se, jsme v příjemné společnosti, děláme něco, co pro nás má hodnotu, našli název kairos. Sami víte, jak rozdílně vnímáte plynutí času, když musíte někde čekat a jste netrpěliví, nebo když naopak jste v přítomnosti člověka, který je vám sympatický. Trávit čas ve smyslu kairos znamená, že aktivitu, kterou děláme, děláme pro to, že nám přináší pocit smysluplnosti, máme z ní radost a zažíváme příjemné pocity. Možná si v tuto chvíli řeknete, že jsem se úplně zbláznila, že to jednoduše zní, ale zrovna vás nenapadá jediná aktivita, která by mohla odrážet výše popsané a hlavně jak to vše souvisí s organizováním času? Věřte, že souvisí a my si to objasníme v následujících článcích.

Článek Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 3. část byl publikován 25. října 2009 v 21.30 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...