Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 9. část

Tagy:  čas, řízeníčasu, timemanagement, žívotí role, týdení plánování, priority, psychologie

Sponzorované odkazy:

Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 9. část

„Jak začít s týdenním plánováním.“

Pro začátek si dovolím malé shrnutí. Napsali jsme o určování rolí, uvedli nedostatky plánování v rozsahu jednoho dne. Možná se nyní ptáte, k čemu nám bylo určování priorit, poslání, vizí a rolí dobré? Pokud jste si poctivě sepsali vaše životní role, zkuste si nyní sami pro sebe dopsat ke každé z uvedených rolí svoje poslání. Čeho chcete dosáhnout, co je pro vás v každé roli důležité, co je prioritou, takový malý cíl každé role. Nebojte se toho, nechci po vás nic velikášského, stačí drobnosti.

Použijte techniku „SMART“

Než ještě začnete psát, zkuste použít manažerskou pomůcku typu „SMART“. Kdy S znamená, že to, čeho chcete dosáhnout, bude konkrétně určeno – bude to specifické, M znamená měřitelnost – jak zjistíte, že jste vytýčeného dosáhli, pod A se skrývá akceptovatelnost – bude to reálné a dokážete to splnit, s tím souvisí R – realizovatelnost, a pod T si představte termín, do kterého můžete svůj „úkol“ splnit. Zase si to zkusme na příkladu. Rozhodnete se pro roli zaměstnance a chcete zlepšit svoji angličtinu, kterou budete potřebovat pro výkon své práce. Co to, ale znamená? Chcete umět anglicky tak, že budete rozumět filmům v původním znění? Nebo vám stačí domluvit se na dovolené, nebo vést pracovní pohovor, znát ekonomickou angličtinu. To je ta specifikace. Měřitelností bude, že někdo, kdo umí velmi dobře anglicky, či je rodilý mluvčí vám potvrdí, že jste se zlepšili v komunikaci nebo zvládnete situaci, kde je nutné se dorozumět. Nastavená úroveň a váš cíl bude reálný a splnitelný, to znamená, že se nebudete snažit v krátké době o takovou preciznost, která se rovná schopnosti podílet se na soudním tlumočení a termín znamená, že to nebude do půl roku nebo za tři měsíce, ale postupně, kdy si můžete dát termíny, ve kterých si ověříte své znalosti, např. shlédnutí filmu bez titulků. Na své studium či výuku angličtiny si vyčleníte jeden den v týdnu jedno odpoledne, to bude vaše priorita a té podřídíte vše ostatní. Když to však nestihnete v jeden den, víte, že je to pro vás důležité, nevyjde to, např. ve čtvrtek, který jste si určili, tak angličtinu přesunete na pátek či sobotu, ale v povědomí máte, že je to důležité a chcete jí věnovat svůj čas, protože to pro vás má smysl.

Začínáme týdenní plán

Podívejte se na týdenní kalendář. Určitě najdete dny, na které již máte domluvené nějaké schůzky, záležitosti, které nesmíte opomenout. Těmi začněte a zapište si je do týdenního plánu. Poté je nezbytné začít zapisovat priority. Zapište si je dle rolí, které jste si určili. Existují takové události, které se nazývají časově citlivá data, to jsou věci, či schůzky, které mají svůj pevný termín, a se kterými nemůžete hýbat. Takovým příkladem je třeba návštěva lékaře, toho nemůžete „přehodit“ na odpoledne. V následujícím článku si napíšeme, jak postupovat dále.

Článek Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 9. část byl publikován 27. října 2009 v 22.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...