Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 7. část

Tagy:  čas, řízeníčasu, timemanagement, žívotí role, týdení plánování, priority, psychologie

Sponzorované odkazy:

Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 7. část

„ Životní role a nikoli herecká.“

Pokud jste dočetli až sem, jsem moc ráda. V této části si napíšeme o rolích, které mají v našem životě velký význam, a jsou podstatné pro organizování času. V předchozím díle jsem vám položila otázku, abyste se zamysleli nad svým životem a našli odpověď na to, čeho chcete ve svém životě dosáhnout. V této souvislosti je nejvýstižnější pojem vize. Vím, že toto slovo nemá každý v oblibě, ale zkrátka sem patří. Vize je pocitově zabarvená představa našeho budoucího života. Když si sedneme, zamyslíme se nad tím, jak bychom chtěli žít, co bychom chtěli dělat. Určitě znáte úsloví vize firmy, jaká bude firma, čím se bude zabývat, jak bude vypadat provozovna, kolik bude mít zaměstnanců apod. Vím, že pro představu vlastního osobního života to je složitější, ne každý z nás se takto zamýšlí. Vzpomeňte si, možná jste již na základní škole dostali domácí úkol napsat slohovou práci na téma, co budu dělat za deset let. Těžké, že? Ale zkuste to.

A začněte tím, že si svůj život rozdělíte na pracovní i osobní oblast. Na oblast vztahů, rodiny, dětí, zaměstnání a koníčků.

Úloha role

Když jsem studovala na vysoké škole, měli jsme předmět nazvaný interakční výcvik. Jednou nám vyučující položila opakovaně cca 10× za sebou tu samou otázku „Kdo jsem?“. Bylo mi devatenáct let, a když tuto otázku položila potřetí, už jsem byla naštvaná a nervózní a těžko jsem hledala odpověď. Teprve později jsem pochopila hloubku tohoto dotazu a doporučím vám, abyste si stejnou otázku položili také. Kam směřuje? K určení našich životních rolí.

Každý jich máme několik, ale optimální počet je sedm. Budu konkrétní. Role je úloha, kterou žijeme ve vztahu ke druhým lidem a k prostředí, ve kterém se pohybujeme. Můžete být syn, dcera, otec, matka, zaměstnanec, kolega, přítel, manžel, partnerka, bratr, sestra, babička, děda…Vezměte si papír a zkuste si tyto své role sepsat. A půjdeme ještě dál. Představte si následující situaci. Je vám sto let (zkuste to). Pořádáte velkou oslavu a jste schopni racionálně uvažovat. K tomuto úctyhodnému životnímu jubileu vám přijde popřát každý, zastupující jednu roli vašeho života – dejme tomu sedm osob. A poděkuje vám za vaši úlohu ve vztahu k němu ve svém životě. Např. Já jako tvůj syn ti děkuji za to, že ….. A proč to máte udělat? Abyste měli možnost uvědomit si, co byste chtěli slyšet, abyste si ujasnili, co je pro vás v každé roli důležité a prioritní – a proto to děláme. Možná si ujasníte některé věci a nebude pro vás již tak těžké rozhodnout se, co je důležité teď a tady a začít na tom pracovat.

Článek Jak si co nejlépe zorganizovat čas, aneb jak to všechno stihnout - 7. část byl publikován 26. října 2009 v 22.00 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...