Zlatý med - přírodní antibiotikum

Tagy:  med, antibiotikum, antiseptikum, vitamíny, stopové prvky

Sponzorované odkazy:

Zlatý med - přírodní antibiotikum

Med oplývá stejně jako všechny ostatní včelí produkty neobyčejnými blahodárnými účinky. Med má široké množství využití, má lahodnou chuť a pomůže při nejednom problému. Med najdeme jistě v každé domácnosti a tím pádem jej máme okamžitě k dispozici ve chvíli, kdy se nám jeho báječné vlastnosti hodí. Objevte všechna kouzla skrytá v medu a zvyšte jeho konzumaci k lepšímu zdraví.

Složení medu

Med je produkován včelami díky květům nejrůznějších rostlin, proto se jeho složení může mnohdy značně lišit. Obecně však obsahuje téměř 80 % cukru, především fruktózu a glukózu. V medu nalezneme mnoho stopových prvků, například draslík, hořčík, fosfor, měď, vápník, zinek a železo. Díky tomu projevuje med své příznivé účinky na mozek, kosti, ale i na pleť. V medu bychom nalezli také vitamíny skupiny B.

Med v kuchyni i v lékárničce

V kuchyni se med může použít prakticky k jakémukoliv doslazování. A to ať už sladkého pečiva či nápojů. Med má navíc i velmi příjemnou jemnou chuť, která je při přípravě moučníku žádaná. Kromě skvělé chutí je ale především účinným lékem.

Léčivé účinky medu

Med je coby lék využíván již tisíce let. Ani v dnešní moderní době neztratil svou popularitu a díky vědeckým výzkumům nám začíná být jeho síla stále jasnější. Med je kupříkladu známým antibiotikemantibakteri­álními a antiseptickými účinky. Med má poměrně nízké pH, je tedy poměrně kyselý a díky tomu brání růstu bakteriím, které způsobují nejrůznější infekce. Podle mnohých výzkumů je med velmi prospěšný při dlouhodobém užívání, a to především jako prevence před rakovinou.

Domácí využití medu

Med má přirozené hojivé účinky a také díky antibakteriálním vlastnostem se skvěle hodí k pokrytí drobných ranek, odřenin či popálenin. Mimo to také redukuje otoky a jizvy. V lidové medicíně bývá med používán také k léčbě zánětů, například při zánětu spojivek, kde je kapka medu vkápnuta do oka. Asi nejčastěji je med užíván orálně ke zmírnění mnoha příznaků nachlazení, angíny, ale i laryngitídy.

Různé druhy medu, autor: brockvickyRůzné druhy medu, autor: brockvicky

Medové léky

Z medu si můžeme připravit různé masky, krémy a kondicionéry. Jejich příprava není složitá a proto ji každý zvládne doma. Jedním z velmi jednoduchých receptů je recept na pleťovou masku, kterou si připravíme ze lžíce medu, bílku, lžičky glycerinu a trochy mouky. Masku necháme působit 10 minut.

Masku pro lesklé vlasy vyrobíme z dobře rozmixovaného banánu a lžíce medu rozpuštěné v rozehřáté lžičce olivového oleje.

Článek Zlatý med - přírodní antibiotikum byl publikován 20. prosince 2009 v 23.45 v rubrice Zdravá výživa. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...