Bio - trend 21. století

Tagy:  bio, potraviny, ekologie, zemědělství

Sponzorované odkazy:

Bio - trend 21. století

Označení bio na nás dnes číhá prakticky všude. Ovládlo současný svět neuvěřitelným způsobem. Kdo nezná a nekupuje bio je zastánci biopotravin označen takřka za barbara necitelným a lhostejným ke svému okolí,přírodě a svému zdraví. Jenže opravdu jsou bio výrobky tak zdravé a šetrné? Není to jen další způsob prodejců, jak z nás „tahat“ peníze?

Co je to bio ?

Označení bio znamená v překladu život. Jsou to všechny produkty vypěstované v ekologickém zemědělství. V tomto odvětví zemědělství se při pěstování nesmí používat žádná umělá hnojiva, pesticidy, postřiky, fungicidy ani herbicidy. Zkrátka žádná chemie. Při chovu zvířat na ekofarmách nesmí docházet k omezení jejich pohybu, zvířata nesmí být stresována a dokrmována přípravky na zrychlení růstu či zvýšení váhy. Vše, co zvířata dostanou musí být čistě přírodní. Biopotraviny jsou označeny značkou ekologického zemědělství. Označení biopotravin má každý stát jiné a značka musí být na obalu vždy na dobře viditelném místě.

Biopotraviny, autor: ZabdielBiopotraviny, autor: Zabdiel

Jak bio poznat a opravdu je lepší ?

Na první pohled lze biopotravinu poznat právě podle označení na obalu. A také podle ceny. Biopotraviny bývají podstatně dražší než potraviny klasické. Je to dáno většími náklady na jejich pěstování, chov a výrobu. Odměnou za vynaložené peníze nám má být především dobrý pocit, že jsme šetrní k přírodě a udělali jsme něco pro své zdraví. Podle výzkumů totiž biopotraviny obsahují více vitamínů, minerálů, stopových prvků apod., naproti tomu neobsahují žádné chemické látky. A co po chuťové stránce? Bez nadsázky se dá říct, že neexistuje jednoznačný názor a ani existovat nemůže. Je to totiž otázka názoru jednotlivce. Některé biopotraviny mohou chutnat lépe, než ty ostatní a u některých není poznat rozdíl žádný. Všeobecně se uvádí, že nejlépe se rozdíl mezi normálními a biopotravinami pozná u čerstvých výrobků jako je maso, ovoce, zelenina.

Označení BIO potraviny, autor: OlybriusOznačení BIO potraviny, autor: Olybrius

Kupovat či nekupovat bio ?

To bývá především otázkou přesvědčení člověka a v neposlední řadě jeho finanční situací. Průměrná česká čtyřčlenná rodina si jen těžko může dovolit kupovat po celý měsíc pouze biopotraviny. Ale třeba se situace časem zlepší …

Článek Bio - trend 21. století byl publikován 30. května 2010 v 23.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...