10 tipů pro zdravé oči

Tagy:  oko, suché oko, problémy, tipy, vidění

Sponzorované odkazy:

10 tipů pro zdravé oči

Suché oči jsou jednou z nejtypičtějších příčin pocitu dyskomfortu v očích, který je důsledkem působení zevních vlivů a také současného životního stylu. U každého čtvrtého pacienta oční lékař pozoruje syndrom suchého oka. V průběhu života se s očním dyskomfortem setká přibližně 40 % všech lidí. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se s problémem vyrovnat a zachovat si zdravé oči do nejdéle.

Nedostatečným množstvím slz nebo jejich nadměrným odpařováním dochází ke změně složení slzného filmu, ke změnám na očním povrchu a rozvoji klinických příznaků (symptomů) suchých očí. Paradoxně jsou ale suché oči náchylné k nadměrné produkci vodné složky slzného filmu (slzení) – oči tak reagují na povrchové dráždění, které vzniká při poruše množství nebo složení slzného filmu. Toto zvýšené slzení ještě více naruší rovnováhu slz na povrchu oka, a tím zhorší jeho ochranu.

Jaké jsou nejčastější příčiny syndromu suchého oka?

Syndrom suchého oka může být vyvolán různými příčinami, jejichž důsledkem je ztráta vlhkosti v očích.

Faktory životního prostředí:

suchý vzduch v místnostech, především v kancelářích klimatizace (v kanceláři, autě, letadle či vlaku), mechanický systém ventilace a centrální vytápění ozón (ve vzduchu nebo vylučovaný elektronickými přístroji, jako jsou laserové tiskárny) znečištění vzduchu, cigaretový kouř, prach klimatické vlivy (vítr a chladné počasí, horké slunce, prudké změny teploty)

Další vnější faktory:

práce na počítači (snížená frekvence mrkání, práce vyžadující značnou koncentraci) čtení a sledování televize dlouhotrvající řízení auta (dlouhé cesty) nošení kontaktních čoček (povrch kontaktní čočky vyschne a čočka nasává vodu ze slzné tekutiny) sauna

Autor:_ wikimediaAutor:_ wikimedia

Mezi další příčiny patří také následující faktory:

věk (snížené vylučování slz a změna složení slzného filmu) hormonální změny (menopauza, těhotenství) určité nemoci (revmatismus, diabetes, Sjögrenův syndrom) určité léky (například antihistaminika a diuretika) alergie (např. na pyly) a tendence k alergickým reakcím Uvedené faktory zvyšují riziko vzniku syndromu suchého oka. Symptomy suchého oka a alergie jsou často podobné, mohou se projevovat současně a/nebo zesilovat vzájemný účinek. Jaké jsou nejčastější projevy syndromu suchého oka? Pacienti postižení syndromem suchých očí si stěžují na různé symptomy: zarudnutí, hlenovitý výtok z očí (velké „mokré“ ospalky, a to i během dne) pocit, že se do oka dostal prach nebo písek pocit píchání, řezání či pálení slzení, především ráno a při vycházení z místnosti únava očí a fotofobie (nesnášenlivost světla neboli světloplachost) změna ostrosti vidění, krátkodobé zastření, když jsou defekty vyvolány snížením množství oční tekutiny Symptomy se zřetelněji projevují odpoledne, hlenovitý výtok a slzení může být pozorováno během celého dne. Jsou syndromem suchého oka postiženy více ženy nebo muži? Je tento problém závislý i na věku? Starší lidé trpí na suché oči ve větší míře. Zčásti proto, že se produkce slz s věkem zpomaluje, zčásti proto, že kůže na víčkách může klesnout a tak často slzný film rychle odteče, aniž by byla rohovka dostatečně navlhčena. Ženy jsou postiženy častěji než muži. Příčinou je, že produkce slz je částečně řízena mužskými pohlavními hormony, které se u žen vyskytují v nižších koncentracích. Je problém suchého oka závislý i na ročním období? A jaké mohou být jeho důsledky? Lidé se často potýkají s problémem suchého oka v zimě i na jaře, kdy je ve vzduchu více různých mikročástic a klima není tak vlhké. Syndrom suchého oka má velký vliv na duševní pohodu, zvláště obtěžuje-li pacienta pravidelně. Takové poruchy zdraví zhoršují kvalitu života a schopnost koncentrace. Zjevná suchost očí může zhoršit i výkonnost v práci. Suché oči jsou mnohem méně odolné vůči infekcím, neboť oko není chráněno slzným filmem. Bakteriální i jiné infekce mohou, kvůli poškozenému slznému filmu, snáze napadnout nechráněný povrch oka a způsobit zánět spojivek i další závažnější onemocnění očí. Jaké jsou možnosti léčby syndromu suchého oka? Určit přesnou příčinu suchého oka je téměř nemožné. Jde většinou o kombinaci několika faktorů. Je tedy potřeba ovlivnit a zmírnit doprovodné symptomy. Součástí léčby syndromu suchého oka je zvlhčování povrchu oka očními kapkami nebo umělými slzami. Pravidelné užívání zvlhčujících kapek může snížit intenzitu symptomů a zpomalit jejich prohlubování, a tím i zhoršení kvality vidění. Důležitá je i úprava životního stylu, a to jak pracovních a klimatických, tak i dalších podmínek. Je-li slzný film trvale porušen, dochází k rozvoji závažnějších onemocnění. Syndrom suchého oka je třeba řešit včas doplněním slzného filmu, protože jeho nedostatek narušuje ochrannou funkci a tím je oko méně odolné proti bakteriím a dalším mikroorganismům.

Deset tipů, jak předcházet suchému oku a jak se chovat při pocitu dyskomfortu v očích:

Ujistěte se, že v místnostech, kde se nacházíte, je dostatečně zvlhčen vzduch. I klimatizace místnosti může očím škodit. Vyhněte se přetopených a zakouřeným prostorům. Nastavte klimatizaci v autě tak, aby proud vzduchu nesměřoval přímo do očí. Při práci na počítači by měl pohled na monitor směřovat mírně dolů. Vzdálenost od obrazovky by měla být 50 až 80 cm. Často mrkejte, aby slzy mohly zvlhčovat povrch očí v dostatečné míře a po celý den. Jestliže máte syndrom suchého oka, poraďte se s lékařem či optikem o aplikaci kontaktních čoček. Noste odpovídající ochranné brýle (sluneční nebo profesionální ochranné brýle). Dbejte na dostatek vypitých tekutin během celého dne. Příjem omega-3 a omega-6 mastných kyselin v potravě může očím také pomoci. Tyto mastné kyseliny se nacházejí například ve lněném oleji, tučných rybách, řepkovém oleji či mandlích. U dekorativní kosmetiky vybírejte spíše tu hypoalergenní. Oční linky nanášejte vždy pod linii řas, ne na okraj víčka. Před spánkem si vždy očistěte oční víčka a řasy správným odličovadlem.

Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz

Článek 10 tipů pro zdravé oči byl publikován 8. srpna 2014 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...