Když se nám nedaří přibrat...

Tagy:  podváha, jak přibrat

Sponzorované odkazy:

Když se nám nedaří přibrat...

Hodně lidí, především ženy, řeší, jak redukovat svou váhu a dosáhnout ideální, všude proklamované štíhlosti. Najdete v různých zdrojích mnoho rad, jak účinně zhubnout, ale co když má někdo zcela opačný problém?

Podváha

Nutnost přibrat nějaké to kilo většinou řešíme v okamžiku, kdy se dostaneme na podváhu. Nevíte, zda dosahujete této hranice? Vypočítejte si svůj body mass index (BMI). Výpočet je jednoduchý: tělesnou váhu v kg vydělíte výškou v m na druhou. Číslo, které vám vyjde, by nemělo být menší než 20.

Podváha při anorexii

K podváze se můžete dostat různě. Někdy bohužel úmyslně – to v případě, že přeženete hubnutí. V okamžiku, kdy hubnete, a objeví se podváha, měli byste se zamyslet nad zdravotními komplikacemi dalšího hubnutí (padání vlasů, vynechávání menstruace,…). Stojí vám to všechno za štíhlost, která se stejně už nebezpečně vzdaluje od přitažlivé postavy?

Samozřejmě ne každý, kdo má podváhu, si ji způsobí sám. Může být důsledkem dědičných předpokladů či tělesné, ale i duševní nemoci.

Jak přibrat?

Pravidelný denní příjem potravy je pro nabrání váhy velmi důležitý. Snažte si udělat na jídlo čas, nejezte ve spěchu a zkuste jíst vždy ve stejnou dobu. Jezte několikrát, cca 6 x, denně. Přijímat byste měli alespoň 3 500 kCal za předpokladu, že u toho nesportujete.Pokud ano, energetický příjem zvyšte. Zdravé je nabrat kolem 0,5 – 1 kg za týden.

Kromě lidí trpících nějakou nemocí, může přibrat každý, i když u někoho to jde mnohem hůře. Chcete-li přibrat, hlídejte si příjem a výdej energie. Příjem energie musí být vždy větší.

Otázku, jak přibrat, si kladou i ti (především muži), co začínají chodit do posilovny a chtějí si utvořit nějaké svaly. Zde je také dobré nabrat, aby bylo z čeho formovat, zvláště, když do posilovny začne chodit někdo hubené postavy. Důležité je tedy hodně a pravidelně jíst, ale pozor: Jezte kvalitní jídla. Snažte se vyvarovat smaženým pokrmům, fast-foodům atd. Jídelníček člověka chodící do posilovny by měl obsahovat kvalitní bílkoviny (maso) a sacharidy, zeleninu, mléčné výrobky…

Optimální váha je důležitá nejen z estetického hlediska, ale především kvůli zdraví. Proto se snažte jíst přiměřeně a hlavně kvalitní potraviny.

Článek Když se nám nedaří přibrat... byl publikován 19. října 2008 v 08.06 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...