Trpíte sociální fobií? Co s tím?

Tagy:  sociální fobie, společnost

Sponzorované odkazy:

Trpíte sociální fobií? Co s tím?

Cítíte se nejistě mezi lidmi? Nedokážete s nimi komunikovat nebo je dokonce setkání s nimi pro vás utrpením? Pak pravděpodobně trpíte sociální fobií. Co přesně znamená pojem sociální fobie? Lze se jí zbavit?

Sociální fobie

Sociální fobie se projevuje chorobným strachem z lidí a z jejich přítomnosti. Jedinci trpící touto fobií mají trauma už jen z toho, že mají mluvit na veřejnosti, v pokročilejších formách i z toho, že se vůbec na veřejnosti vyskytují. Nejraději jsou, pokud se mohou společnosti úplně vyhnout. To je často vede k uzavřenosti a k životu v izolaci.

To, co je pro jiné lidi samozřejmostí, je pro člověka se sociální fobií noční můrou. Tyto lidé nejsou schopni si obstarat nic na úřadech, nedokáží nikoho požádat o pomoc, dokonce nejsou schopni na veřejnosti ani jíst.

Má-li např. takový člověk jít něco reklamovat, celou noc nebude spát, bude ho tato myšlenka strašit a nakonec stejně nikam nepůjde a raději si koupí věc novou.

Projevy sociální fobie

Sociální fobie má různé příznaky. Jedinec se ve společně potí, červená, cítí prudké bušení srdce, návaly horka…Zkrátka jde o pocity přehnané trémy. Někdy to dochází tak daleko, že jedinec trpící sociální fobií má pocit, že zkolabuje.

Stojí například uprostřed davu a cítí, že se dusí a nemůže se nadechnout. Navíc začne panikařit, že skutečně omdlí a to mezi lidmi, tedy bude středem pozornosti, což je pro člověka se sociální fobii to nejhorší. Tyto myšlenky ještě více zrychlí jeho dech i tep a zvýší to jeho domněnku, že zkolabuje. Je to nepříjemný pocit, který postižený řeší tím, že se snaží rychleji dýchat, tím ale stav ještě více zhoršuje. Mnohem účinnější je v této situaci dech zklidnit nebo hyperventilovat.

Jak se zbavit sociální fobie

Trpíte sociální fobií? Řešte svou situaci! Překonejte ostych a vyhledejte psychologa. Nemusíte mít obavu, že byste byli ojedinělými pacienty s diagnózou „sociální fobie“. Lidí trpící touto fobií je čím dál více.

A jak vám psycholog pomůže? Pravděpodobně vás zapojí do skupinové terapie, jejíž součástí bude nácvik různých dovedností, které vám v běžném životě dělají problémy. Postupně budete zkoušet různé sociální situace – od těch jednodušších až po ty nejsložitější. V konečné fázi terapie byste měli být schopni nacvičené chování aplikovat i v běžném životě.

Sociální fobie dokáže člověku udělat ze života peklo. Naštěstí s ní lze bojovat. Netrapte se tedy zbytečně…

Článek Trpíte sociální fobií? Co s tím? byl publikován 20. prosince 2008 v 10.02 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...