Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – příprava ‘psychická’

Tagy:  přijímací pohovor, pohovor do zaměstnání, životopis

Sponzorované odkazy:

Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – příprava ‘psychická’

4. díl ze série článků „Jak se vypořádat s nástrahami všedního dne"

Blíží se den přijímacího řízení a vy určitě přemýšlíte, jak se co nejlépe připravit. Chcete být úspěšní, zapůsobit, ukázat sami sebe v tom nejlepším světle. Už jste pro to vyvinuli hodně úsilí – zareagovali na inzerát nabízející volnou pozici, napsali jste svůj životopis, byli jste osloveni a vyzváni k osobnímu kontaktu s pracovníkem dané firmy, připravili jste si doklady o dosaženém vzdělání a kvalifikaci a víte, na jakou adresu se máte dostavit k přijímacímu řízení. I když toto jsou všechno spíše organizační záležitosti, věřte, že je velmi důležité je mít v pořádku. Hlavně kvůli vlastnímu klidu, že jsme připraveni, a že nás nemůže nic překvapit. Málokdo si uvědomuje, že i dokumenty jako jsou vysvědčení, diplomy a forma jakou jsme napsali náš životopis o nás hodně prozradí a personalisté umí číst z těchto dokumentů mezi řádky a vědí o nás mnohé dříve, než dojde k osobnímu kontaktu.

Před přijímacím řízením je zcela normální, že jste trochu nervózní a častěji si sami pro sebe kladete otázku „na co se mě budou ptát, co je bude zajímat, z čeho mě budou zkoušet?“. V dnešní době jsou dostupné různé knižní tituly, ve kterých najdete nejběžnější typy otázek při žádání o pracovní místo. Není od věci prolistovat alespoň jednu z těchto knih nebo pročíst webové stránky s tímto zaměřením. Nikdo vám nezaručí, že vám budou položeny naprosto totožné otázky, ale mohou být hodně podobné. Zkuste si ty otázky nahlas v klidu doma přečíst a také nahlas si na ně sami pro sebe odpovědět. Něco jiného je, promýšlet si odpovědi tzv. v duchu a vyslovit je nahlas. Vyslovením svých myšlenek nahlas si myšlenky třídíte a srovnáváte. Můžete se kdykoli opravit, říci si danou větu znovu a zároveň přemýšlet, proč jste si odpověděli tímto způsobem. Možná vám to připadá v tuto chvíli směšné, ale zkuste to. Je to jako ve škole, když jste se připravovali na zkoušku. Kolikrát se vám stalo, že jste si četli nějaký text a říkali si, to je jasné, tohle umím, to je logické a potom jste zavřeli knihu nebo sešit a nebylo zrovna nejjednodušší shrnout svými slovy obsah právě dočteného textu. Proto je daleko účinnější zkusit si odpovědět např. na otázku „proč se hlásíte na toto místo?“ a zformulovat si hlasitě svoji odpověď. Pokud je vám bližší rozhovor, poproste někoho z rodiny nebo přátel, aby vám některé otázky položili a poslechli si jakým způsobem odpovídáte. Uvidíte jejich reakci a jejich případné dotazy a doplňující poznámky vás mohou v mnohém inspirovat.

Článek Příprava na přijímací pohovor do zaměstnání – příprava ‘psychická’ byl publikován 18. prosince 2008 v 18.12 v rubrice Psychologie. Autorem článku je PhDr. Lenka Vlášková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...