Psychická bolest umí potrápit: Deprese

Tagy:  deprese, příznaky deprese, léčba deprese

Sponzorované odkazy:

Psychická bolest umí potrápit: Deprese

V běžné řeči, když jsme zasmušilí, často říkáme, že máme depku. Ta má ale k opravdové, psychiatry diagnostikovanou depresi, daleko. Co je to deprese, jak se projevuje a jak jí léčit?

Když se řekne deprese

Deprese se vyznačuje velkým smutkem, který nás dokáže ochromit natolik, že nejsme schopni nic dělat. Naše myšlení je při depresi zpomalené a snížená je i naše dynamika. Znamená to, že vše děláme mnohem pomaleji. Deprese je vážná psychická porucha, kterou je nutno řešit.

Pozor: Deprese není jen nemocí dospělých, stále častěji se objevuje i dětská deprese.

Příznaky deprese

Příznaky deprese můžeme rozdělit na tři skupiny:

  • psychické příznaky: Mezi ně řadíme stísněnost, pesimismus, pomalou řeč, zápory postoj k životu, úzkost, nemožnost soustředit se, zpomalené myšlení, sebevražedné sklony…
  • fyzické příznaky: Člověk s depresí ubývá na váze, bolí ho hlava, ztrácí chuť k jídlu, trpí poruchami spánku a ženy mohou trpět poruchami menstruačního cy­klu.
  • příznaky projevující se v chování: Do těchto příznaků patří utlumení pohybové aktivity, častý pláč, zanedbávání zevnějšku, tichý hlas. Lidé s depresí se také straní pobytu ve společnosti.

Léčba deprese

Depresi lze léčit bud léky nebo psychoterapií. Optimální se jeví kombinace těchto dvou možností.

Léky: Fyziologicky můžeme při depresi vysledovat proměny hladiny serotoninu, který klesá. Proto jsou zde antidepresiva, která by měla hladinu serotoninu ustálit. Stejně jako je více druhů depresí, je i více druhů antidepresiv.

Psychiatr vám poradí nejvhodnější antidepresiva. Je nutné dodržovat lékařské rady, protože jinak mohou být léky návykové a mohou způsobit mnoho škod. Naopak ale není dobré s léčbou přestávat hned, co se vám udělá lépe. Délku léčby skutečně nechte na lékaři. Přestanete-li s braním léků dříve, často hrozí návrat depresivních příznaků.

Psychoterapie: Nejčastěji se využívá kognitivně-behaviorální terapie, která se snaží poznávat myšlenky pacientů, opravovat je na pozitivní a měnit vzorce chování u pacientů, které by se mělo kladně promítnout do jejich depresivního jednání.

Deprese je vážná psychická nemoc, kterou nelze podceňovat. Pokud pociťujete výše popsané příznaky, neostýchejte se a navštivte psychologa či psychiatra. Neodmítejte pomoc, která je nablízku. 

Článek Psychická bolest umí potrápit: Deprese byl publikován 14. ledna 2009 v 15.21 v rubrice Psychologie. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...