Diagnóza zní roztroušená skleróza

Tagy:  roztroušená skleróza, RS

Sponzorované odkazy:

Diagnóza zní roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (RS) je chronické onemocnění centrálního nervového systému. Lidé si ji často pletou se stařeckou sklerózou, ale RS se objevuje nejčastěji mezi 20 – 30. rokem života. Jsou však případy i dětí s RS.

Roztroušená skleróza

Průběh onemocnění se u jednotlivých pacientů značně liší. Někteří mají jen minimální tělesné postižení, ale jiní mohou být nastálo upoutáni k invalidnímu vozíku či k posteli. Při včasné diagnostice a léčbě lze žít s touto nemocí desítky let. Délka života se opět liší případ od případu. RS poskytuje ženy téměř dvakrát častěji než muže.

Příčiny RS

Dodnes bohužel není známá příčina nemoci, a proto jí také nelze předcházet. Někteří odborníci se domnívají, že je nemoc spuštěna kombinací nadměrné reakce na virovou infekci s genetickými predispozicemi k roztroušené sklerózy. Jiní za příčinu považují nedostatek vitamínu D, stres, kouření, nadměrné množství rtuti či olova v těle…Za možné příčiny jsou také považovány přemnožené kvasinky v těle, alergie na lepek, nezhoubný nádor na mozku, porucha metabolismu tuků atd.

Příznaky RS

Příznaky roztroušené sklerózy jsou velmi individuální. Proto je často i problém s identifikací této nemoci. Začátky nemoci mohou být různé. Často pacienti uvádějí soubor příznaků, které shrnutí jako pocit, při kterém nemají nadvládu nad svým tělem. To se projevuje problémy s rovnováhou, s hybností, bolestí za okem atd. Také je častá velká únava a nevýkonnost, snížená pohyblivost, močová inkontinence, různé poruchy vidění. Někdy se také objevují poruchy řeči, poruchy myšlení, impotence. Přidružují se i časté změny nálad, afektivita, deprese, kterou střídá euforie… Pacienti mívají také tzv. Lhermittův příznak – tj. pocit elektronických výbojů v páteři při předklonění hlavy. Problémy se většinou stupňují, vedou k dalším zdravotním problémům a ve finále dochází k pracovním, společenským a psychickým problémům, které jedince vyřazují z pracovní pozice, nemůže být ve společnosti jiných lidí, a to samozřejmě má dopad i na jeho psychický život. Celý průběh nemoci je také velmi individuální. Často se střídá období ataky s obdobím relativního klidu, ve kterém jsou příznaky potlačeny.

Léčba RS

Roztroušená skleróza se nedá léčit a vyléčit, přesto je však důležité nemoc co nejdříve diagnostikovat a snažit o zmírnění příznaků a potlačení ataky. Medicína k tomu využívá farmakoterapii, fyzioterapii, ale i podpůrnou psychoterapii. Při atace se pacientovi podávají vysoké dávky kortikoidů (nejčastěji dexamatazon či metylprednizol). Urychlují zotavení z ataky. Pacientům jsou také podávány interferony, které snižují pravděpodobnost ataky. Dále se běžně podávají léky proti bolesti, antidepresiva, léky proti obtížím s močením a také vitamíny.

Máte-li roztroušenou sklerózu, snažte se vyvarovat stresu, ale i slunění se a horským koupelím, které mohou zhoršovat příznaky. Vhodné je lehké cvičení. Také byste se měli vzdát namáhavého zaměstnání.

RS je chronické onemocnění centrálního nervového systémuRS je chronické onemocnění centrálního nervového systému

Článek Diagnóza zní roztroušená skleróza byl publikován 22. října 2009 v 00.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...