Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Diagnóza zní roztroušená skleróza
Sponzorované odkazy:
Roztroušená skleróza (RS) je chronické onemocnění centrálního nervového systému. Lidé si ji často pletou se stařeckou sklerózou, ale RS se objevuje nejčastěji mezi 20 – 30. rokem života. Jsou však případy i dětí s RS.
Průběh onemocnění se u jednotlivých pacientů značně liší. Někteří mají jen minimální tělesné postižení, ale jiní mohou být nastálo upoutáni k invalidnímu vozíku či k posteli. Při včasné diagnostice a léčbě lze žít s touto nemocí desítky let. Délka života se opět liší případ od případu. RS poskytuje ženy téměř dvakrát častěji než muže.
Dodnes bohužel není známá příčina nemoci, a proto jí také nelze předcházet. Někteří odborníci se domnívají, že je nemoc spuštěna kombinací nadměrné reakce na virovou infekci s genetickými predispozicemi k roztroušené sklerózy. Jiní za příčinu považují nedostatek vitamínu D, stres, kouření, nadměrné množství rtuti či olova v těle…Za možné příčiny jsou také považovány přemnožené kvasinky v těle, alergie na lepek, nezhoubný nádor na mozku, porucha metabolismu tuků atd.
Příznaky roztroušené sklerózy jsou velmi individuální. Proto je často i problém s identifikací této nemoci. Začátky nemoci mohou být různé. Často pacienti uvádějí soubor příznaků, které shrnutí jako pocit, při kterém nemají nadvládu nad svým tělem. To se projevuje problémy s rovnováhou, s hybností, bolestí za okem atd. Také je častá velká únava a nevýkonnost, snížená pohyblivost, močová inkontinence, různé poruchy vidění. Někdy se také objevují poruchy řeči, poruchy myšlení, impotence. Přidružují se i časté změny nálad, afektivita, deprese, kterou střídá euforie… Pacienti mívají také tzv. Lhermittův příznak – tj. pocit elektronických výbojů v páteři při předklonění hlavy. Problémy se většinou stupňují, vedou k dalším zdravotním problémům a ve finále dochází k pracovním, společenským a psychickým problémům, které jedince vyřazují z pracovní pozice, nemůže být ve společnosti jiných lidí, a to samozřejmě má dopad i na jeho psychický život. Celý průběh nemoci je také velmi individuální. Často se střídá období ataky s obdobím relativního klidu, ve kterém jsou příznaky potlačeny.
Roztroušená skleróza se nedá léčit a vyléčit, přesto je však důležité nemoc co nejdříve diagnostikovat a snažit o zmírnění příznaků a potlačení ataky. Medicína k tomu využívá farmakoterapii, fyzioterapii, ale i podpůrnou psychoterapii. Při atace se pacientovi podávají vysoké dávky kortikoidů (nejčastěji dexamatazon či metylprednizol). Urychlují zotavení z ataky. Pacientům jsou také podávány interferony, které snižují pravděpodobnost ataky. Dále se běžně podávají léky proti bolesti, antidepresiva, léky proti obtížím s močením a také vitamíny.
Máte-li roztroušenou sklerózu, snažte se vyvarovat stresu, ale i slunění se a horským koupelím, které mohou zhoršovat příznaky. Vhodné je lehké cvičení. Také byste se měli vzdát namáhavého zaměstnání.
Sponzorované odkazy:
Vylecit.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.