Nádor hypofýzy, jeden z méně nebezpečných nádorů

Tagy:  nádor, rakovina, hypofýza, podvěsek mozkový, hormony, růst, žláza, DNA

Sponzorované odkazy:

Nádor hypofýzy, jeden z méně nebezpečných nádorů

Nádor či rakovina, toto slovo vždy vyvolává nepříjemné pocity. Nádor hypofýzy, či chcete-li česky nádor podvěsku mozkového, patří mezi nezákeřné, zpravidla nezhoubné a pomalu rostoucí nádory. Tento typ nádoru se vyskytuje v případě asi 10 až 15 procent všech nádorů zasahujících mozek.

Hypofýza, co to vůbec je?

Hypofýza neboli podvěsek mozkový se nachází u základu mozku, má tvar a velikost odpovídající hrášku a má velmi důležitou roli – je centrální endokrinní žlázou lidského těla. Z toho plynou její nejdůležitější úkoly, a to je vlastní produkce hormonů a řízení produkce hormonů v dalších žlázách. Mezi hormony, které hypofýza produkuje, patří například endorfiny či růstový hormon.

Když dojde k poruše DNA

V případě, že dojde k poruše DNA v endokrinních buňkách hypofýzy, může v tomto místě vzniknout nádor. Jedná se zpravidla o nádory nezhoubného charakteru, tzv. benigní nádory. Tyto benigní nádory hypofýzy jsou často označovány pojmem adenom. Porucha DNA se může týkat různých typů buněk hypofýzy. Od zasaženého typu buněk se odvíjí postižení organismu.

Tato porucha se obvykle projevuje nadměrnou produkcí příslušného hormonu, ten má za následek změny organismu. Nadbytek jednoho hormonu bývá doprovázen nedostatečnou produkcí hormonů jiných.

Často může dojít například k poruše produkce hormonu somatoliberin, růstového hormonu. To má za následek nadměrný růst jedince. Dalším možným hormonem, jehož produkce může být zasažena, je prolaktin. Jeho nadprodukce má u žen vliv na menstruační cyklus, může mít za důsledek nemožnost otěhotnět, u mužů pak způsobuje poruchy sexuálního apetitu či impotenci.

Existuje ještě jeden typ adenomů, a to adenomy hormonálně neaktivní. Tyto nádory nemají za následek nadprodukci daného hormonu, ale tlačí na hypofýzu a postupem času i na zrakovou dráhu. Omezuje tak funkci hypofýzy a vede ke ztrátě zraku.

Jak předejít vzniku nádoru hypofýzy?

Tak jako u téměř kteréhokoliv jiného typu rakoviny, i zde je důležitá prevence. Ke změně DNA dochází vlivem zpravidla více faktorů, které v součtu zapříčiní vznik rakovinného bujení.

Fakt, že se zpravidla jedná o nezhoubný typ nádoru, by nás neměl uklidňovat. Stále bychom měli myslet na preventivní počínání.

Abychom udělali vše pro předejití vzniku nádoru, měli bychom dodržovat zásady zdravého životního stylu, tedy jíst vyváženou hodnotnou stravu, dostatečně sportovat, vyvarovat se stresu a vyhýbat se znečištění organismu. Svůj díl může mít i genetická predispozice, ovšem většinou pouze genetický předpoklad ke vzniku nádoru nestačí. Více o předpokladech ke vzniku rakoviny a o prevenci si můžete přečíst zde.

Článek Nádor hypofýzy, jeden z méně nebezpečných nádorů byl publikován 29. dubna 2010 v 00.00 v rubrice Nemoci. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...