Rakovina prsu - odhalte ji včas

Tagy:  žena, prso, rakovina

Rakovina prsu - odhalte ji včas

Statistiky jsou neúprosné. Ročně onemocní v České republice rakovinou prsu téměř 6000 žen, z toho 2000 žen nádoru podlehne. Tyto čísla nás řadí na šestnácté místo ve světovém žebříčku. Přitom toto číslo nemusí být tak vysoké, stačí jen nepodcenit prevenci.

Kdo je rakovinou prsu nejvíce ohrožen ?

Nejrizikovější skupinou žen jsou ženy starší 60ti let a ty, u kterých se rakovina prsu, či rakovina celkově, vyskytla v rodině. Statistiky za posledních několik let, ale ukazují, že se výskyt rakoviny prsu rapidně zvýšil a ve zvýšené míře postihnuje i ženy mladší 35 let. Dalšími faktory nepříznivě ovlivňujícími možnost vzniku rakoviny prsu jsou nadváha, kouření, alkohol, předčasný začátek menstruace (před 12 rokem života), pozdní menopauza, dlouhodobé užívání hormonů, atd.

Normální tkáň vlevo, tkáň nakažená rakovinou vpravo, autor: Morning2kNormální tkáň vlevo, tkáň nakažená rakovinou vpravo, autor: Morning2k

Jaké jsou příznaky rakoviny prsu ?

Příznaků rakoviny prsu může být hned několik. Velmi často to bývá malá bulka v prsu nebo jeho okolí. Dále se objevuje změna barvy kůže, čirý nebo krvavý výtok z bradavky, změna tvaru a velikosti prsu. V pozdějším stádiu rakoviny prsu se přidává nechutenství, úbytek váhy, únava, deprese, otok prsů, výtok a krvácení z rodidel, zvýšená tělesná teplota. Symptomy jsou však u každé ženy individuální.

Jak rakovině prsu předejít ?

Tak jako u většiny typů rakovin lze situaci zahránit ještě včas, pokud svému tělu věnujete dostatečnou pozornost a nepodceňujete varovné signály. U rakoviny prsu lze onemocnění předházet samovyšetřením prsu. A to po dvacátém roku života každý měsíc a jednou za tři roky si nechat prsa vyšetřit odborným lékařem. Po dovršení čtyřiceti let se doporučuje odborná konzultace každý rok.

Symbol boje proti rakovině prsu, autor: Jason MeredithSymbol boje proti rakovině prsu, autor: Jason Meredith

Jak provádět samovyšetření prsu ?

Samovyšetření prsu je nejlépe provádět několik dní po menstruaci, pokud žena již menstruaci nemá lze ho provést kdykoliv. Samovyšetření se provádí ve 4 krocích:

  1. pohledem – prohlížíme tvar prsů a zkoumáme zda nedošlo k nějaké změně.
  2. pohmatem – prohmatáme celé prso a jeho okolí, zda nenajdeme nějakou bulku či nepravidelnost, která tam dříve nebyla.
  3. vyšetření bradavek – zjišťujeme zda z bradavek nevytéká tekutina zda či jinak nezměnily svůj tvar
  4. pohmatem vleže na zádech – obdobně jako ve stoje, ale v leže na zádech jsou prsa lépe prohmatatelné.

Na závěr lze jen říci, že ve většina případů rakoviny prsu by nemusela končit tragicky, pokud by ženy prevenci nepodceňovaly. Pro ji nepodceňujte ani Vy. Rakovina prsu se řadí na první místo v příčinách úmrtí žen.

Článek Rakovina prsu - odhalte ji včas byl publikován 28. dubna 2010 v 20.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...