Aspergerův syndrom - nemoc nebo dar?

Tagy:  Aspergerův syndrom, autismus, komunikace, sociální kontakty

Sponzorované odkazy:

Aspergerův syndrom - nemoc nebo dar?

Je nebo není aspergerův syndrom onemocnění? Na tom se neshodli ani vědci. Údajně jim trpěli i Albert Einstein nebo Isaac Newton. A snad právě díky Aspergerově nemoci byli tak vyjímeční.

Tímto onemocněním trpěl i Alber Einstein, autor: Magnus ManskeTímto onemocněním trpěl i Alber Einstein, autor: Magnus Manske

Co je Aspergerův syndrom?

Aspergerův syndrom byl pojmenován podle svého objevitele doktora Hanse Asergera. Spadá do kategorie autistických poruch. Dochází k němu kvůli poruše některé z mozkových funkcí. Narozdíl od autistů, ale lidé s Apergerovým syndromem nežijí pouze ve svém vlastním světě, dokáží mluvit a netrpí mentální poruchou, ba naopak. Většinou jsou to lidé s nadprůměrnou inteligencí. Jejich omezení spočívá hlavně v sociální oblasti a to především v kontaktu s okolím a komunikací.

Jaké jsou příznaky Aspergerova syndromu?

Aspergerův syndrom je charakteristický těmito symptomy:

 1. nezájem o navazování vztahů – problém bývá především v navázání bližšího vztahu.
 2. neschopnost očního kontaktu – lidé s Aspergerovým syndromem mají potíže v navázání a udržení očního kontaktu. Zpravidla se mu tedy vyhýbají
 3. neschopnost pochopení neverbálních signálů – nejsou schopni pochopit gesta a neverbální signály, které jsou pro ostatní snadno pochopitelné. Okolí si jejich chování často mylně vykládá jako nezájem.
 4. neobvyklý zájem o jednu jedinou věc nebo činnost – vydrží se zabývat pouze jednou jedinou věcí, na kterou se plně soustředí aniž by vnímali okolí.
 5. nedostatek emocí – člověk s Aspergerovým syndromem mívá problémy ve vyjadřování svých emocí.
 6. nedostatečná mimika a nedostatečné neverbální vyjadřování – např. postoj těla nevyhovující situaci.
 7. nedostatek spontánnosti – chybí ochota projevovat a sdílet s ostatními pocity radosti nebo smutku.
 8. nepřiměřené reakce na pocity druhých
 9. poruchy spánku
 10. agresivní chování
 11. deprese
 12. poruchy motoriky
Vyjádření deprese, autor: JaneArtVyjádření deprese, autor: JaneArt

Co je příčinou Aspergerova syndromu?

K Aspergerově syndromu dochází kvůli dysfunkci některých mozkových funkcí. Co je ale příčinou jejich vzniku není zatím známo. I když je geneticky vznik onemocnění dán geneticky, není prokázáno, že by byl Aspergerův syndrom dědičný.

Léčit či neléčit?

Jelikož neexistuje jednotný názor na to zda je Aspergerův syndrom nemocí, neexistuje ani jednotný vzorec léčby.

Článek Aspergerův syndrom - nemoc nebo dar? byl publikován 27. srpna 2010 v 21.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Jana Mrkvíková . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...