Jak škodí pasivní kouření?

Tagy:  kouření, kuřák, nekuřák, následky kouření

Jak škodí pasivní kouření?

Kouření neškodí jen samotným kuřákům. To dnes už všichni víme. Nyní si ale více přiblížíme pasivní kouření a jeho následky…

Pasivní kouření

Pasivní kouření způsobí ročně okolo 3 000 úmrtí. Co si přesně představit pod pojmem pasivní kouření? Pasivním kouřením nazýváme pobyt nekuřáka v zakouřeném prostředí či v blízkosti kouřící osoby. Tyto osoby se sice nadýchají menšího množství škodlivin než kuřák, který je do plic dostává „neředěnou“ formou, avšak zdaleka nemůžeme říci, že pasivní kuřák si ochrání své zdraví před následkem kouření. I jemu hrozí vážné zdravotní problémy.

Kuřáci, buďte ohleduplnější

Nejhorší je, když se pasivním kouřením ubližuje těm, kteří se nedokáží účinně bránit – tedy dětem, především kojencům. Ty se nemohou svobodně rozhodovat, zda být či nebýt v dosahu cigaretových zplodin.

Smutné je, že i rodiče-kuřáci málokdy berou ohled na vyrůstajícího potomka. Kojenec se většinou zplodinám vyvaruje díky zpočátku starostlivé matce, ale ve starším věku už bohužel většina kouřících rodičů nebere na zřetel fakt, že svým ratolestem škodí. To se u dospívajících může vyvinout ve vážné zdravotní problémy, které je mohou provázet celý život!

Ovšem nejen plíce jsou ohroženy tabákovým kouřem. V cigaretovém dýmu se nachází přes 5 000 agresivních látek, které mohou způsobit zdravotní problémy týkající se kůže, očí, ústní dutiny, jazyku, apod. Celkový počet látek v cigaretovém kouři se odhaduje na více než 100 000, z čehož minimálně 98% škodí našemu zdraví.

Jak je ohrožen nekuřák

A jak je ohrožen nekuřák, který pasivně vdechuje cigaretový kouř? Vyjmenujme si alespoň část rizik, kterým je vystaven:

· o 20% vyšší pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic

· 3× větší šance na onemocnění rakovinou nosních dutin

· 2× větší možnost vzniku infekce dýchacích cest

· už po 30ti minutách v zakouřeném prostředí stoupá šance na vznik srdečního onemocnění o 25%

· riziko infarktu je 2× vyšší

· vyšší pravděpodobnost zánětu středního ucha

· větší možnost vzniku chronických dýchacích obtíží: Lidé, kteří se vyskytují mezi kuřáky pravidelně, mají v horizontu deseti let takřka stoprocentní jistotu, že budou trpět chronickým kašlem.

· možnost mozkové příhody stoupá o 82% a je zde velká pravděpodobnost vzniku astmatu a s ním spojenými záchvaty

Nekouříte? Tak si hlídejte prostředí, ve kterém se vyskytujete. Nechcete mít přeci stejné zdravotní problémy jako kuřáci. Kouříte? Pak buďte ohleduplnější k nekuřákům a nenuťte je vdechovat váš kouř… 

Článek Jak škodí pasivní kouření? byl publikován 17. září 2008 v 11.00 v rubrice Návykové látky. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...