Chcete běhat dál a rychleji? Pomoci může změna stravy

Tagy:  zdraví, strava, jídlo, pohyb, sport

Sponzorované odkazy:

Chcete běhat dál a rychleji? Pomoci může změna stravy

Podlehli jste i vy běžecké horečce, nakoupili si potřebnou výbavu, běháte a běháte, ale lepší výkony stále nepřicházejí? Zaměřte se na výživu! Velmi brzo zjistíte, že správně nastaveným harmonogramem a skladbou stravy i pitného režimu objevíte nečekané rezervy a váš výkon půjde nahoru.

Pozor – sportovní výživa není dieta!

Sportovní strava je speciální odvětví výživy, které má sice svá specifika, v samotném jádru se ale od stravy běžné zase tak moc neliší. V podstatě jde pouze o to dodávat tělu dostatek energie a vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, tuků a vitamínů, aby mohlo správně fungovat a bylo v kondici. Důležité je ovšem zdůraznit, že sportovní výživa není žádná dieta, která by vám měla umožnit zapracovat na vaší váze. Je to ryze specializovaná součást výživy, při níž je třeba přihlédnout k tomu, že kromě energie pro výkon musíte dodat tělu dostatek energie pro život. „Nedostatek této bazální energie může způsobit i vážné poruchy metabolismu včetně vstřebávání a ukládání minerálů, stopových prvků a tvorby životně důležitých komponentů, jako jsou třeba hormony a enzymy,“ říká Miloš Škorpil, výživový poradce a běžecký trenér.

Zorientujte se

pitný režimSprávně nastavený jídelníček a pitný režim založený na pramenité vodě je zjednodušeně řečeno základní předpoklad běžeckých úspěchů. Pokud jste se tedy rozhodli změnit své stravovací návyky, vězte, že vytvořit si správný jídelníček není žádná velká věda. Pokud víte, v jakých potravinách najdete potřebné sacharidy, bílkoviny, minerální látky, tuky nebo vitamíny, samotná kombinace bude po dostudování základních pravidel „co, kdy a kolik“ úplnou hračkou.

Běžné potraviny stačí

„Pokud začnete běhat, musíte si uvědomit, že Vaše tělo musí dostat navíc porci energie, vitamínů, minerálů a dalších doplňků stravy, aby mohlo správně fungovat,“ říká Miloš Škorpil, běžecký trenér a zakladatel první Běžecké školy u nás. Pokud se nechystáte zrovna na maraton, nemusíte ale doplňky stravy hledat v lékárnách, specializovaných prodejnách výživy či fitcentrech. „To nejdůležitější totiž najdete především v běžných potravinách,“ uzavírá Škorpil.

Pestrost a vyváženost je základ

Seznam potravin vhodných pro běhajícího člověka by měl být stejně široký jako pro toho, který se běhu nebo žádné jiné sportovní aktivitě nevěnuje. „Pestrá strava sahající od semínek a ořechů přes ovoce, zeleninu, luštěniny až k masu či rybám by měla být základ. Rozdíl by měl být pouze v množství a době, kdy tu kterou potravinu konzumujete,“ říká výživový poradce Miloš Škorpil. Přibližně 60 – 90 minut před vyběhnutím je důležité zásobit tělo glukózou (cukrem) a dát si tak porci ovoce, sušené datle, švestky či fíky. Při běhu pochopitelně pouze pít (pokud nejde zrovna o maraton) a po jeho skončení konzumovat potraviny s vyšším glykemickým indexem, jako jsou rýžové chlebíčky, corn-flakes nebo med, které velmi rychle doplní chybějící zdroj energie.

Důležitá je komplexnost

K tomu, abyste dosáhli nastavené mety, samotná změna stravovacích návyků bohužel nestačí. “Zapomínat byste v rámci správné a vyvážené stravy neměli ani na dostatečný přísun vhodných tekutin, jakými jsou například čerstvé šťávy nebo pramenitá voda,“ dodává Škorpil. Pokud tedy ještě nejste zvyklí pít dostatek vhodných tekutin, které vaše tělo potřebuje, zaměřte pozornost na pitný režim. Pokuste se omezit přísun slazených nápojů, kávy či energetických a iontových nápojů a raději sáhněte po pramenité vodě, která při běhu přirozeně hydratuje a je navíc vhodná ke každodenn

Článek byl publikován za souhlasu ordinace.cz

Článek Chcete běhat dál a rychleji? Pomoci může změna stravy byl publikován 10. září 2015 v 12.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Veronika Sýkorová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...