Půsty v předjaří mají mnohaletou tradici
Sponzorované odkazy:
Již od nepaměti je předjaří spojeno s půsty. Téměř všechna náboženství doporučují půst, například postní měsíc Ramadán, který prostřednictvím Semitů převzal Islám z židovské a křesťanské kutury. I v našich končinách jsme zvyklí měsíc a půl před Velikonocemi dodržovat čtyřicetidenní půst. Předjarní dlouhodobý půst pomáhal tělu zbavit se škodlivin, jež se v něm během zimy nashromáždily. I dnes jsou nejrůznější detoxy a očistné kúry celkem v kurzu, tak si pojďte přečíst, proč jsou půsty prospěšné pro vaše zdraví.
Původně byl půst vlastně takovou nutností, protože lidé byli vázáni na přirozené cykly hojnosti a nedostatku, kdy se v předjaří tenčily zásoby uskladněných potravin, ovoce a zeleniny. V dnešní době je půst spíše snahou trochu očistit tělo po vánočním obžerství, shodit pár kilogramů dříve, než začneme oblékat jarní oblečení.
Půst neznamená automaticky hladovku, někteří jedí pouze zeleninu, jiní zase dávají přednost detoxu pomocí zeleninových a ovocných smoothie.
Náš tip: Věděli jste, že takový předjarní půst vám může pomoci v boji s jarní únavou?
Půst vám pomůže nejen odlehčit vašemu organismu, shodit pár kilogramů, či vyčistit pleť, ale také posiluje imunitní systém, pomáhá regulovat krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Než s půstem začnete, měli byste si promluvit s vaším ošetřujícím lékařem, existují některá chronická onemocnění, při kterých půst není vhodný. Kontraindikací jsou třeba těhotenství, cukrovka, anémie, srdeční choroby, potíže s játry, či poruchy příjmu potravy.
Nejste-li na půsty zvyklí, začínejte s nimi pomalu a opatrně. Pozvolna snižte příjem kalorií, přidávejte do jídelníčku více zeleniny, ovoce, a naopak vynechejte všechna smažená a tučná jídla. S tím začněte již týden před plánovaným půstem, aby samotný půst nebyl pro organismus šokem.
Článek Půsty v předjaří mají mnohaletou tradici byl publikován 18. ledna 2023 v 07.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak účinně podpořit léčbu cukrovky? 16.03.2020 17.00
- Je jarní očista organismu opravdu důležitá? I. díl 15.03.2023 07.00
- Proč se na jaře snadněji hubne? 08.05.2024 07.00
Top 10
- Streptokok v krku – neviditelný bacilonosič
- Chcete zvládnout psychotesty u výběrového řízení? – jak se na ně připravit – 3. část
- Plané neštovice – příznaky, komplikace a léčba
- Prosinec jako měsíc zažívacích obtíží? Nemusí tomu tak být! I. díl
- Cista na vaječníku
- Posílení imunitního systému u dětí
- Péče o zuby začíná již v dětském věku
- Problém, o kterém se nemluví - bolesti kostrče I. díl
- Mononukleóza – nemoc (nejen) z líbání - II. díl
- Posilněte svou imunitu na zimu - buďte zdraví jako rybičky!
Tagy
dieta úpal, úžeh mononukleóza péče o chrup, strava imunita kosmetika hubnutí zdraví
Doporučujeme
Magazín Uzdravim.cz se tématikou zdraví a nemoci, zdravotní problémy.