Jak moc škodí konopí?

Tagy:  konopí, marihuana, škodlivost marihuany, užívání konopí

Sponzorované odkazy:

Jak moc škodí konopí?

Užívání marihuany je v poslední době hodně rozšířené. Nejhorší je, že konzumenty této lehké drogy se stávají stále mladší studenti a žáci a není nadsázkou, řekneme-li, že mnohdy mají s konopím zkušenosti i děti. Jak moc konopí ohrožuje zdraví?

Co způsobuje kouření marihuany?

Jak škodí marihuana fyzickému zdraví? Začněme u plic. Někteří tvrdí, že marihuana je pro plíce méně škodlivá než klasická cigareta. Není to pravda. Marihuanová cigareta má až třikrát víc dehtu a důsledkem kouření marihuany je rovněž kuřácký kašel, potíže s dýchání, bronchitida, větší náchylnost k infekcím dýchacího systému atd.

Tím ale negativní účinky marihuany nekončí. Konopí zhoršuje paměť. Lidé užívající konopí se také hůře soustředí a dělá jim větší problémy učení. Koordinace pohybů bývá rovněž horší a zpomaluje se i reakce na podněty. Dále je u kuřáků marihuany větší pravděpodobnost poškození výstelky cév, ohrožení srdce, mozková mrtvice, zhoršení plodnosti (u mužů i u žen).

Užívání konopí má i psychické následky. Ohroženou skupinou mladých lidí jsou především ti, co mají predispozici k duševním poruchám. Marihuana může být jejich spouštěčem.

Negativní reakce způsobené konopím jsou panika, strach, deprese, ale může se rozvinout i psychóza. Avšak i psychicky zdravý člověk může pod vlivem marihuany trpět úzkostmi a dalšími psychickými problémy.

Probrali jsme si fyzická i psychická rizika, které může přinášet konopí. Zaměříme se ještě v krátkosti na sociální rizika.

Kuřák marihuany se dostává k dalším uživatelům drog, což ho může vést i k přechodu na jiné drogy. Samotná skupina narkomanů je velmi riziková skupina, která může jedince svést na špatnou cestu a výrazně ovlivnit jeho sociální život.

Marihuana jako alternativní medicína

Je marihuana jen škodlivá? Různé studie ukazují na to, že konopí může působit jako alternativní medicína. Mluví se především o jejím pozitivním účinku v souvislosti s Parkinsonovou chorobou.

Pozitivní účinky marihuany se také projevují při léčbě chemoterapií. Pacienti užívající konopí trpí mnohem méně nevolností a zmírňuje se celkově jejich úzkost z rakoviny. Marihuana také snižuje nitrooční tlak, což je důležité především v případě, kdy jedinec trpí zeleným zákalem.

Další pozitivní účinky se objevují i při roztroušené skleróze, u lidí trpících migrénami, při menstruačních bolestech atd.

Ovšem ani pro tyto účely není pěstování marihuany povoleno. Proč? Jde o morální stránku věci. Mohlo by to vůbec být povoleno? Nezneužívalo by se toho příliš?

Navíc je obtížné odhadnout, do jaké míry je kouření marihuany ještě „zdravé“ a kdy už jde o škodlivou věc a návyk. Na druhou stranu: Je morální odpírat nemocným látku, která jim evidentně pomáhá? Je to problém, který se bude jistě ještě dlouho řešit.

Vliv marihuany na fyzické i psychické zdraví je velký. Problémem je především nízká věková hranice uživatelů. Zvlášť u nich je důležité eliminovat zneužívání této látky.

Článek Jak moc škodí konopí? byl publikován 30. září 2008 v 18.47 v rubrice Návykové látky. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (26).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...