Řešte své problémy s nespavostí

Tagy:  zdraví, spánek, poruchy spánku, nespavost

Sponzorované odkazy:

Řešte své problémy s nespavostí

Po celodenním shonu se často těšíme až zalehneme do svých pelíšků a propadneme sladkému a ničím nerušenému spánku. Ale co když spánek nepřichází a vy se opět převalujete a sledujete, jak ubíhá čas doby určené k odpočinku?

Proč spánek nepřichází?

Nespavostí v poslední době trpí čím dál více lidí. Proč? Přiblížíme si základní potíže, které vám mohou bránit v usnutí.

Jsou to:

Prostředí

Prostředí, ve kterém usínáme musí být klidné a přizpůsobené spánku. Ložnice by na nás měla působit dobře, neměly bychom tu mít příliš květin, které nám v noci berou kyslík, mělo by tu být dobře větráno a nelze podceňovat ani kvalitu postele. Nepříznivě na spánek také působí častá změna prostředí.

Stres

Lidé jsou v dnešní době zvyklí žít ve stresu. Stále někam spěchají, něčím se zatěžují a nejsou schopni se odreagovat ani před spaním. Po celodenním shonu má hodně lidí tendenci zalézt do postele a místo odpočinku začít přemýšlet o tom, co se mu dnes nepovedlo nebo co je nutné zítra udělat. Pak nás ještě napadá, že je toho hodně a že se to bude těžko zvládat…Nu a najednou máme tak zaměstnanou mysl, že se ji zkrátka nemůže podařit usnout.

Psychické problémy

Často si to nepřipouštíme, ale důvodem naší nespavosti mohou být i psychické problémy, např. deprese a úzkost. A když nás něco nadměrně trápí, těžko se usíná.

Fyzické problémy

Máme-li fyzické problémy a pociťujeme-li bolest, je zřejmé, že se nám nemůže dařit usnout. Většinou nás to ani nepřekvapuje a nepátráme po příčině. Známe ji. Pomoc je tady jednoduchá: Zbavit se fyzické bolesti nebo alespoň požádat lékaře o léky tlumící bolest.

Životospráva

Především je důležité ve večerních hodinách nejíst a když už máte na něco chuť, konzumujte jen lehká jídla – ovoce a zeleninu. V opačném případě ležíte, žaludek naplno pracuje a vám se hůře usíná. Zdravý spánek se také neslučuje s nadměrným pitím kávy a čaje.

Náprava spánkového režimu

Možnosti nápravy vašeho spánkového režimu záleží na příčině nespavosti. Najděte si tu svou nejpravděpodobnější příčinu a snažte se ji odstranit. Uvidíte, že tím se zbavíte i nespavosti.

Nedaří se? Vaše nespavost je dlouhodobějšího rázu? Neváhejte a vyhledejte lékaře. Společně jistě najdete příčinu a zapracujete na jejím odstranění.

Tip: Před spaním se hlavně nerozrušujte a nepodnikejte žádnou náročnou sportovní aktivitu. Mnozí problémy s nespavostí řeší horkou vanou a následným pitím teplého mléka s medem. Zkuste to i vy, třeba vám to pomůže…

Spánek je důležitý, a proto ho nepodceňujte. Unavení lidé se častěji dopouštějí chyb, jsou podrážděnější a celkově méně spokojeni. Nepatřete k nim!

Článek Řešte své problémy s nespavostí byl publikován 28. září 2008 v 11.00 v rubrice Zdraví. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...